Sofijský památník sovětské armádě, který se tento týden zbarvil na znamení omluvy za invazi do Československa z roku 1968 do růžova, je opět čistý. Pryč jsou i nápisy "Bulharsko se omlouvá!!!" či "Praha '68", které se na monumentu v noci na středu objevily.

Vyčištění zřejmě financovalo sdružení Bulharsko - Rusko, které se již na podobné akci podílelo v roce 2011, když byli vojáci na památníku přemalováni na americké komiksové hrdiny.

"Znovu památník umyjeme. Najmeme si firmu, se kterou jsme spolupracovali v minulosti. Myslím si, že ve čtvrtek ráno už bude památník čistý," řekla mluvčí družení už ve středu večer.

Umění nebo vandalství

"Chceme, aby byl monument, který připomíná smrt milionů lidí, zase v pořádku," dodala. Přebarvení soch je podle ní vandalstvím.

U obyvatel Sofie vyvolalo přebarvení památníku velký zájem a množství z nich k monumentu ve středu zamířilo, aby se u něj mohli vyfotografovat. Většina z těch, se kterými na místě novináři mluvili, si nemyslela, že jde o vandalství. Považovala to za umění, jehož vzkaz naopak vyzdvihovali.

Se značnou nevolí přijala informaci o růžovém nátěru sofijského památníku Rudé armády ruská média. Pomník, který podobný osud v minulosti stihl už několikrát, podle ruského tisku obarvila "skupina nepřátel sovětských památníků".

Inspirace Davidem Černým

Podle jejího člena Iva Indžijeva se umělci inspirovali pražským růžovým tankem českého kolegy Davida Černého.

Růžově natřené sousoší opatřené nápisem "Bulharsko se omlouvá" mělo připomenout středeční 45. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa z roku 1968. Bulharsko se k ní údajně jako první přihlásilo a jako poslední se za ni omluvilo.

Ruská agentura Baltfinfo označila sofijský happening za vandalský útok, podle serveru Newsru jde o urážku padlých sovětských hrdinů.

"Objevují se návrhy památník před podobnými útoky ohradit, ale odpověď je vždycky stejná – je to moc drahé," posteskl si server. Ruská média shodně zaznamenala, že kolem pomníku jsou rozmístěny videokamery, a tak zřejmě policie "vandaly a chuligány" brzy dopadne.

Pomník sovětských vojáků nemá v Sofii lehký život. Před dvěma lety byli vyobrazení bojovníci přemalováni na hrdiny amerických kreslených filmů, sovětská vlajka v rukou jednoho z bojovníků byla přebarvena na americkou.

Po odsouzení členek ruské punkové skupiny Pussy Riot neznámé osoby navlékly na hlavy vojáků kukly, v nichž svou "punkovou modlitbu" v moskevském kostele ruské rockerky zpívaly. Letos v zimě byl pomník přemalován do barev bulharské státní vlajky.

Pomník v Sofii podle ruských médií nyní střeží bulharská policie. Aktivisté levicových organizací se prý "jako obyčejně" zapojili do jeho čištění. Člověku, který památník pomaloval, hrozí obvinění z výtržnictví. Za něj může v Bulharsku dostat až dva roky vězení. Sofijská prokuratura již zahájila vyšetřování tohoto trestného činu, k dispozici má záběry z kamer v okolí monumentu.

Související