Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) tři roky sledovala desítky tisíc souborů elektronické pošty Američanů, která neměla žádnou souvislost s terorismem.

Uvádí to tři verdikty tajného soudu, který má za úkol kontrolovat činnost NSA při monitorování internetové a telefonické komunikace. O odtajnění soudních rozhodnutí dnes rozhodl šéf amerických bezpečnostních služeb James Clapper.

Podle odtajněných soudních protokolů například NSA v roce 2011 nedopatřením zachytila až 56 000 položek mailové korespondence Američanů, která s terorismem nijak nesouvisela.

Agentura po zjištění omylu informovala soud, který nařídil zjednat nápravu. NSA měla omezit objem shromažďovaných dat i dobu jejich uchovávání.

Na existenci globálního špionážního programu NSA, jehož cílem bylo sledovat obrovské objemy elektronické pošty a telefonních hovorů, upozornil bývalý bezpečnostní technik Edward Snowden, který poté nalezl útočiště v Rusku. Jeho informace vyvolaly silnou vlnu protestů a tlak na americkou vládu, aby od rozsáhlého špehování upustila.

 

Prezident Barack Obama nedávno oznámil, že hodlá posílit transparentnost činnosti bezpečnostních složek a podrobit analýze výzvědné a monitorovací technologie amerických špionážních organizací.

Související