Prezident Miloš Zeman v Senátu prohlásil, že ztratil důvěru v Nejvyšší soud. Důvodem prý je verdikt, na základě kterého bylo později zastaveno stíhání tří poslanců ODS, kteří se měli vzdát svého mandátu výměnnou za lukrativní posty v dozorčích radách.

Ještě 17. července ale prezident tvrdil, že by politici neměli rozhodnutí soudu komentovat. „Politici by se neměli k rozhodnutím soudů vyjadřovat,“ uvedl Miloš Zeman pro server Novinky.cz.

Zeman tehdy vyzval jím jmenovanou vládu Jiřího Rusnoka, aby policii a státním zástupcům ponechala prostor pro vyšetřování.

O měsíc později ale názor změnil. Nedůvěrou v Nejvyšší soud ve svém projevu vysvětloval, proč se nebude řídit jeho doporučením soudu při obsazování soudu ústavního. Zatímco Nejvyšší soud jeho kandidáta Jana Sváčka nepodpořil, Soudcovská unie ho doporučila.

"Po posledním rozhodnutí Nejvyššího soudu ve věci tří poslanců - všichni víte, o kom mluvím - jsem ztratil důvěru v tuto instituci i v její představitele," prohlásil Zeman před senátory. Obhajoval tím své rozhodnutí respektovat názor Soudcovské unie, nikoliv doporučení Nejvyššího soudu.

„Těší mě, že náš hlas byl slyšen a naše doporučení, které jsme vydali už za prezidenta Klause, mělo nějaký význam. Myslím si ale, že zejména ústavní činitelé by měli být zdrženliví při hodnocení státních institucí. Kritika konkrétního rozhodnutí je možná, ale znevažování celé instituce je nebezpečné,“ řekl prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník.

Předseda pražského městského soudu Jan Sváček se rozhodnutím Senátu ani napodruhé nestal ústavním soudcem. Poprvé ho Senát odmítl v roce 2012, kdy ho nominoval tehdejší prezident Václav Klaus. Jan Sváček má kontroverzní pověst, mimo jiné je spojován s politickým podnikatelem Tomášem Hrdličkou.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.