Není tajemstvím, že novináři vykazují určitou dávku cynismu. Na obhajobu je ale nutno říct, že v každodenním styku s informacemi, které novináři sbírají a zpracovávají, je cynismus ochranným filtrem proti někdy absurdně nesmyslné, nebo naopak až příliš kruté realitě.V prvním případě (absurdit) jde třeba o to, že strávit některá prohlášení, jež do světa s vážnou tváří vypouštějí politici, a ještě muset vyrobit z jejich vaty smysluplnou zprávu, občas předpokládá, že místo kritického myšlení přepnete do režimu automatu.

V americké žurnalistice je rčení "be sceptical but not cynical", které vyjadřuje, že skepse k tomu, co vám předkládají politici, je povinná, ale cynismus už vás může otupit. Nicméně občas je to nutná obrana právě proti tomu, aby ze zpravodajského článku nebylo znát, co si novinář o tom kterém politikovi skutečně myslí.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru