Nevyjasněná energetická strategie státu posunula rozhodnutí o klíčové státní zakázce. Společnost ČEZ dnes oznámila, že o dostavbě Jaderné elektrárny Temelín rozhodne koncem roku 2014. Nebo dokonce ještě o rok později.

Původní harmonogram přitom počítal s verdiktem o vítězi tendru letos na podzim. Nový termín rozhodnutí je nyní podle šéfa ČEZ Daniela Beneše obtížné odhadnout, protože záleží na schválení státní energetické koncepce.

Podle nejvyššího manažera společnosti je také nutné ještě před rozhodnutím zajistit návratnost investice.

"Státní energetická koncepce se teď nachází v situaci, kdy česká politická scéna diskutuje, jestli se nemění podmínky na trhu," prohlásil Beneš. Podle něj nové analýzy ukazují, že není úplně jisté, zda spotřeba elektřiny v Česku poroste takovým tempem, s nímž koncepce nyní počítá.

"To může mít samozřejmě dopad na to, jestli bude elektřina z Temelína potřeba v roce 2025 nebo 2027 nebo až někdy kolem roku 2030," dodal generální ředitel ČEZ.

"Westinghouse stále očekává, že ČEZ vybere dodavatele technologie na konci roku 2013 nebo na začátku roku 2014 a finální rozhodnutí o investici může učinit později. Vláda tak bude mít dostatek času na vytvoření mechanismů na podporu této investice," řekl Pavel Janík, výkonný ředitel Westinghouse v ČR.

"Díky výběru technologie bude také jasnější výše nákladů a způsob zajištění dodávky, což jsou faktory ovlivňující právě výše uvedené mechanismy a rovněž otázky spojené s financováním projektu," dodal.  

ČEZ chce zajistit pevné výkupní ceny

Až koncepci definitivně schválí vláda, bude se podle něj firma moct rozhodnout o svém dalším postupu. "ČEZ by měl být v souladu se státní energetickou koncepcí. Ne naopak," zdůraznil Beneš.

Strategii vzala vláda loni na vědomí. Před jejím konečným schválením je ale nutné nechat posoudit její dopady na životní prostředí.

ČEZ usiluje o to, aby pro elektřinu z nových bloků Temelína zajistil na určitou dobu provozu pevné výkupní ceny. Pokud by tržní cena byla nižší, ČEZ by dostával doplatek od státu. V opačném případě by energetická společnost rozdíl mezi tržní a sjednanou cenou do státního rozpočtu odváděla.

O dostavbu Temelína se ucházejí americko-japonská společnost Westinghouse a česko-ruské Konsorcium MIR.1200. ČEZ s oběma společnostmi jedná o vylepšení jejich původních nabídek, další kolo rozhovorů je v plánu v září.

Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína by měla více než zdvojnásobit výkon jihočeské jaderné elektrárny, který nyní činí 2000 megawattů. Náklady na investici se odhadují na 200 až 300 miliard korun. Nové bloky by měly elektřinu vyrábět 60 let.