Projděte se opulentní vilou Torlonia, která takřka dvě desetiletí hostila Mussoliniho, nebo se vydejte do polských lesů a objevte tajné Hitlerovo ústředí. 

Zpravodajská stanice CNN přináší tipy na zajímavá místa spjatá s nejobávanějšími vůdci 20. století, jejichž vláda si vyžádala miliony lidských životů. Dnes v jejich útočištích naleznete muzea, restaurace i hotel.

Hitlerovo Orlí hnízdo (Kehlsteinhaus), Berchtesgaden, Bavorsko, Německo 

Jako skutečný král světa si Adolf Hitler musel připadat ve svém „Orlím hnízdě“, které se skví na vršku hory v nadmořské výšce 1834 metrů. Horskou chatu s dechberoucím výhledem nedaleko bavorského Berchtesgadenu dostal Hitler v roce 1939 ke svým padesátinám.

Orlí hnízdo Adolfa Hitlera

Chata bývala součástí rozlehlého komplexu propojeného podzemními chodbami, který obývali nacisté. Samotné Orlí hnízdo pak sloužilo Adolfu Hitlerovi jako soukromé útočiště, kde přijímal různé vysoce postavené hodnostáře. K chatě vede 124 metrů vysoký výtah, který se ukrývá uvnitř hory. 

Na konci války spojenci nacistický komplex u Berchtesgadenu bombardovali, ale Orlí hnízdo vyvázlo bez škrábnutí. Dodnes patří k nejlépe zachovaným "hitlerovským" památkám. Kdo by čekal, že uvnitř chaty nalezne muzeum, bude zklamán. Snad proto, aby turistům připomínky hrůzných událostí 2. světové války nekazily malebnou vyhlídku a chuť v místní restauraci. I když už možná samotné vědomí toho, že toto místo obýval jeden z nejhorších diktátorů 20. století, mnohým návštěvníkům způsobí mravenčení v zádech. Chata je kvůli obtížné přístupnosti otevřena jen v letních měsících.

Více informací zde.

Stalinova dača, Soči, Rusko

Do soukromí jednoho z nejhorších diktátorů 20. století můžete nahlédnout v ruském Soči, o kterém se dnes snad jinak než v souvislosti s nadcházející olympiádou nemluví. Do své zeleně natřené dači, kam si nechal navézt i palmy z Kalifornie, se Stalin uchyloval, když měl dost Kremlu.

Uvnitř sídla dnes funguje muzeum, jež vám přiblíží Stalinův život. Dača plná nábytku a předmětů, které Stalin používal, působí, jako kdyby tu žil i nadále – alespoň v podobě jeho hrůzy nahánějící voskové figuríny.

Více informací zde.

Mussoliniho Villa Torlonia, Řím, Itálie

Neoklasicistní Villa Torlonia je součástí opulentního vilového komplexu, jehož stavbu započal bankéř Giovanni Torlonia na začátku 19. století. Po jeho smrti pokračoval s úpravami jeho syn Alessandro. Architekti v té době zvelebili rozsáhlé zahrady a přidali několik dalších staveb včetně divadla.

Villa Torlonia

V roce 1925 byla Villa Torlonia propůjčena italskému fašistickému diktátorovi Mussolinimu. Il Duce si luxusu vily užíval až do roku 1943. Během svého pobytu tu nechal vystavět například tenisový kurt.

V 90. letech prošel areál rozsáhlou rekonstrukcí a dnes jeho budovy slouží hlavně jako muzea. Ve sklepních prostorách Casino Nobile můžete spatřit bunkry, které zde nechal vybudovat Mussolini. Po politikovi tu zůstalo i několik filmů ukazujících vilu v době jeho pobytu či nábytek, který používal.

Více informací zde.

Frankův Palacio Real del Pardo, Madrid, Španělsko

Španělským ekvivalentem vily Torlonia je madridský palác Real del Pardo, kde pobýval autoritativní španělský vůdce Francisco Franco až do své smrti v roce 1976.

Palacio Real del Pardo

Dnes palác slouží k ubytování cizích státníků. Nemá-li ale zrovna žádného prominentního hosta, je otevřen pro veřejnost. Prohlídky jsou možné jen s průvodcem, ale podle některých turistů, kteří palác z 15. století navštívili, se tu moc perliček z domácnosti Franka nedozvíte.

Více informací zde.

Titův bunkr, Konjic, Bosna a Hercegovina

Podzemní kryt, který měl sloužit jako kontrolní centrum vojenských operací a zároveň atomový kryt pro jugoslávského komunistického prezidenta Josipa Tita, naleznete nedaleko města Konjic.

Titův bunkr

Bunkr se začal stavět už v padesátých letech, ale práce na něm trvaly celých 26 let. Výsledkem je rozsáhlý komplex tunelů, obytných pokojů a kanceláří, který měl ochránit před atomovým výbuchem či válkou jugoslávskou elitu v čele s Titem a jeho rodinou. Tito ale do bunkru údajně nikdy nezavítal.

O dlouho utajovaném podzemním komplexu se veřejnost dozvěděla až v 90. letech. Až do 26. září máte možnost spatřit bunkr v nestandardní podobě – organizátoři projektu Bienále vystavují v prostorách bunkru díla současných světových umělců. Návštěvu bunkru je potřeba předem rezervovat.

Více informací zde.

Hitlerovo Vlčí doupě (Wolfsschanze), Gierłoż, Kętrzyn, Polsko

Zlo číhá v lese, učily nás mnohé pohádky. V případě Vlčího doupěte je to pravda. Asi 10 kilometrů východně od polského města Kętrzyn na severovýchodě země naleznete pozůstatky Hitlerova ústředí.

Vlčí doupě Adolfa Hitlera

Do rozsáhlého komplexu v lesích, který čítal na dvě stovky budov včetně dvou letišť, přijel Hitler v červenci roku 1941 a pobýval zde přes dva roky. Dne 20. července se ve Vlčím doupěti odehrál neúspěšný atentát na Hitlera známý jako operace Valkýra.

V jedné z budov komplexu je dnes hotel, kde seženete ubytování od asi 490 Kč. Kromě prohlídky areálu s průvodcem, který vás zasvětí do historie Vlčího doupěte, nabízí komplex i zázemí pro akce různých typů – od večírků až po válečné rekonstrukce.

Více informací zde.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se