Přišel státník Miloš Zeman, zhodnotil prezidentův projev k poslancům Michal Hašek. První místopředseda ČSSD, který je největším obhájcem vlády Jiřího Rusnoka ve sněmovně, je přesvědčený, že Zeman přesně vystihl politickou situaci.

“Popsal, co si myslí většina občanů České republiky,” míní Hašek.

Prezident naznačil, že bude respektovat sněmovní většinu, nicméně s případným jmenováním Miroslavy Němcové předsedkyní vlády hodlá otálet. Velmi dobře ocitoval prezidenta Václava Havla a připomněl jeho postup a jeho výkon ústavních zvyklostí v roce 1998 při sestavování úřednické vlády Josefa Tošovského.

Miloš Zeman postupuje v rámci platné ústavy. „Nepamatuji, že by tehdy kroky Václava Havla vzbuzovaly nějaké hysterické reakce politické scény nebo médií,“ řekl.

Souhlasíte, že je potřeba upravit v ústavě pravomoci prezidenta?

Teprve půjdeme do jednání, uvidíme, jaké požadavky se shromáždí. Já určitě nebudu ten, kdo by dával náhubek prezidentovi republiky – ať už tomu současnému nebo budoucímu. Že česká ústava potřebuje komplexní novelu, je evidentní, to vám potvrdí každý ústavní právník. Je dobře, že se budeme bavit o novele ústavy, ona se zdaleka nebude týkat jenom prezidenta republiky.

Je ještě reálné, že budou předčasné volby?

Jestli jsem dobře poslouchal Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska, tak oni odvolali, co odvolali, slíbili, co slíbili, a jestli dnes Jiří Rusnok získá důvěru, tak předpokládám, že pánové z TOP 09 tady zítra budou stát ve frontě na to, abychom se dohodli na co nejrychlejším termínu sněmovny, dohodli se na rozpuštění a aby byly co nejdříve volby. Nová vláda České republiky s plným politickým mandátem by byl hezký vánoční dárek voličům.

Jinak nebudete hlasování o rozpuštění sněmovny vyvolávat?

Budeme ho iniciovat za podmínky, kterou jsme si včera stanovili, tedy pokud to bude reálné. Abychom tu dělali spartakiádu a každý týden zjišťovali, jestli je nás 91, 92, 94 nebo 101, nemá smysl. Buď splní slovo pánové z TOP 09, nebo opět lhali.

Bude se ČSSD ucházet o případný druhý pokus sestavení vlády?

Sociální demokracie počká na výsledek dnešního hlasování, potom se sejde politické grémium a rozhodne o dalším postupu.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.