Počítačový analytik Edward Snowden opustil tranzitní zónu moskevského letiště Šeremetěvo, kde strávil pět týdnů, a odjel na utajované místo. Stalo se tak poté, co dostal v Rusku dočasný azyl na jeden rok. Bílý dům prohlásil, že nyní zvažuje, zda by se prezident Barack Obama před zářijovým summitem G20 v Petrohradu měl separátně setkat se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, jak bylo plánováno.

Před televizními kamerami to oznámil Snowdenův ruský advokát Anatolij Kučerena. Potvrdil, že jeho klient v Rusku získal "dočasný" azyl v délce jednoho roku. Tuto informaci uveřejnil na svém twitterovém účtu i server WikiLeaks, který Snowdenovi pomáhá od jeho prvního veřejného vystoupení.

Podle advokáta vstoupil na ruské území, aniž by se setkal s novináři. Snowden poté nastoupil do obyčejného taxíku a odjel na neznámé místo, které Kučerena odmítl prozradit z bezpečnostních důvodů.

Později se Snowden ke čtvrtečním událostem vyjádřil prostřednictvím WikiLeaks. Ve svém komentáři mimo jiné kritizoval administrativu amerického prezidenta Baracka Obamy.

"V posledních osmi týdnech jsme viděli, jak Obamova administrativa nerespektuje mezinárodní a národní právo, ale nakonec spravedlnost zvítězila. Děkuji Rusku za to, že mi v souladu se svými zákony a mezinárodními závazky udělilo azyl," prohlásil Snowden.

Kučerena dodal, že hlavní prioritou v případě Snowdena zůstává jeho bezpečnost. Jeho klient "je připraven na setkání s médii, ale potřebuje den na aklimatizaci".

Server WikiLeaks uvedl, že jeho právní zástupkyně Sarah Harrisonová je nyní se Snowdenem. Server rovněž ocenil Rusko za to, že Američanovi poskytlo útočiště. "Rádi bychom poděkovali ruskému lidu a všem dalším, kteří pomáhali chránit pana Snowdena," uvedl WikiLeaks na Twitteru. "Vyhráli jsme bitvu, ne válku," dodal server.

Snowdenův otec ve středu ruské televizi řekl, že by syna rád navštívil. Kučerena potvrdil, že návštěvu zařizuje. Rovněž Lonnie Snowden za poskytnutí azylu synovi poděkoval ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. "Jsem tak vděčný ruskému národu a prezidentovi Vladimiru Putinovi," řekl Snowden starší v rozhovoru s ruskou televizí.

Russia Today na Twitteru uveřejnil kopii Snowdenova pasu

Bílý dům ve čtvrtek potvrdil předchozí spekulace, že kvůli Snowdenově kauze je v ohrožení plánované setkání Obamy s Putinem v předvečer summitu G20, a vyjádřil krajní zklamání nad rozhodnutím Ruska udělit Snowdenovi azyl.

"Vnímáme to jako nešťastný vývoj a jsme tím nesmírně zklamáni," uvedl mluvčí Bílého domu Jay Carney. "Vyhodnocujeme užitečnost takové vrcholné schůzky," odpověděl Carney na otázku, zda rozhodnutí Moskvy ovlivní plán Obamy setkat se s Putinem. Carney dodal, že Snowden není "whistleblower" nebo disident.

Moskva ještě několik hodin předtím trvala na tom, že případ rusko-americké vztahy neovlivní. "Tato záležitost není natolik závažná, aby měla dopad na politické vztahy," ujišťoval dnes podle ruských agentur poradce ruského prezidenta pro zahraniční politiku Jurij Ušakov.

Advokát dále prozradil, že Snowden se chvíli balil a moskevské letiště pak opustil v taxíku. Snowden prý má v Rusku přátele, včetně několika Američanů, kteří údajně mohou pomoci při zajišťování jeho bezpečnosti. Další podrobnosti nesdělil.

Snowden přiletěl do Moskvy 23. června z Hongkongu poté, co prozradil tisku tajný americký program Prism, sledující internetovou a telefonickou komunikaci milionů lidí.

Někdejší spolupracovník amerických tajných služeb 16. července na letišti podal žádost o "dočasný" azyl v Rusku, než bude moci odletět údajně do Latinské Ameriky. Na setkání s tiskem v půlce července Snowden prohlásil, že mu azyl nabídla Venezuela, Bolívie, Nikaragua a Ekvádor.

Prohlášení WikiLeaks: "Chceme poděkovat ruskému lidu a všem ostatním, kteří pomáhají chránit pana Snowdena."

Média spekulují, jaký dopad bude mít udělení ročního azylu na vztahy mezi USA a Ruskem. Už předtím totiž nebylo jasné, jestli americký prezident Barack Obama nakonec nezruší schůzku se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, původně plánovanou na září před summitem G20 v Petrohradu.

Jurij Ušakov, Putinův poradce pro zahraniční politiku, se podle ruských agentur možného zhoršení vztahů mezi oběma zeměmi neobává. "Tato žádost není tak důležitá, aby měla dopad na naše politické vztahy," prohlásil Ušakov.

Předseda amerického senátního výboru pro zahraniční politiku Robert Menendez ovšem obratem prohlásil, že "Rusko musí Snowdena vydat, aby čelil soudnímu řízení v USA." Podle něj celá epizoda vzájemné diplomatické vztahy poškodila.