Ministerstvo kultury nezvládá řídit projekty dotované z evropských fondů prostřednictvím Integrovaného operačního programu (IOP), ty jsou ve skluzu a hrozí ztráta až miliardy korun. Vláda proto na svém středečním jednání rozhodla, že všechny činnosti spojené s čerpáním těchto peněz převezme ministerstvo pro místní rozvoj. Na kulturní projekty je v rámci IOP vyčleněno zhruba sedm miliard korun.

"Vzhledem k velmi neuspokojivému stavu čerpání prostředků z EU při využívání potenciálu kulturního dědictví v kompetenci ministerstva kultury, jsme byli nuceni navrhnout převedení delegovaných činností zprostředkujícího subjektu (MK) na ministerstvo pro místní rozvoj," informoval ministr pro místní rozvoj František Lukl a dodal, že ministerstvu kultury se dlouhodobě nedaří účinně řešit krizovou situaci.

Resortu kultury MMR vyčítá mimo jiné to, že si nereálně stanovilo harmonogram čerpání, který v loňském roce plnilo jen na 46 procent. Ve skluzu je i letos. "Očekávaná ztráta alokace (přidělených peněz – pozn. red.) činí v roce 2013 až zhruba jednu miliardu korun," upozorňuje MMR.

Čerpání evropských dotací v kultuře brzdí také prodlužování administrativních kroků, například oddalování vydání rozhodnutí o udělení dotace, schvalování takzvaných víceprací či schvalování faktur. Časté personální změny pak mají vliv na proměnlivost názorů a stanovisek v podobných věcech. Ministerstvo kultury prý také nerespektovalo stanoviska Řídícího orgánu IOP, jímž je právě MMR.

"Ministerstvo kultury nedostatečně spolupracovalo s příjemci dotací v oblasti veřejných zakázek, v důsledku čehož zadávací řízení vykazují vysokou chybovost, čímž výrazně brzdí realizaci projektů. Ministerstvu kultury se také nedaří účinně pracovat s rizikovými projekty a přijatá opatření se jeví jako neúčinná," kritizuje dále MMR.

Vláda proto ministerstvu kultury, které v Rusnokově vládě převzal Jiří Balvín, uložila dokončit rozpracované činnosti v administraci evropských dotací, zpracovat hloubkovou analýzu jednotlivých projektů a připravit převod peněz na financování projektů včetně kompletní dokumentace na MMR.

Integrovaný operační program je zaměřený na rozvoj IT ve veřejné správě, služby v oblastech sociální integrace, veřejného zdraví a zaměstnanosti, národní podporu cestovního ruchu a využití kulturního bohatství. Pro stávající programové období 2007 až 2013 je na to vyčleněno až 1,58 miliardy eur (zhruba 41 miliard eur).

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.