Vládou ve středu prošla technická novela zákona o veřejných zakázkách, kterou připravilo ještě minulé vedení ministerstva pro místní rozvoj.

Její schválení označil za jednu ze tří hlavních priorit i nový ministr František Lukl.

"Odstraní problém, který měla většina obcí. Pokud vám zůstala po vyhodnocení jediná nabídka, muselo se výběrové řízení celé automaticky zopakovat. Teď se bude muset zopakovat jen část," řekl Lukl serveru IHNED.cz.

To znamená, že odpadne povinnost vypisovat předběžné oznámení. Celé řízení se tak o měsíc zkrátí.

Pokud ale i po tomto zkráceném řízení zůstane jen jedna nabídka, zadavatel bude moct s takovým uchazečem smlouvu uzavřít.

"U obcí byl problém v tom, že pokud chtěly získat například úvěr na financování evropských projektů, tak se objevovala ve výběrovém řízení pouze jedna banka. Prostě nesehnaly víc bankovních ústavů pro to, aby mohly předfinancovat své projekty. Dostaly se tak do slepé uličky," popisuje ministr Lukl, který takovou situaci zažil, jelikož předtím řadu let působil jako starosta Kyjova.

Podle něj se ale novelou neotevírá prostor pro nepoctivce. "Pokud někdo chtěl spekulovat, tak si zajistil, že si k jedné nabídce sehnal druhou. Takže efekt zabránit spekulantským jednáním se trochu minul cíle a spíš způsobil problém seriózním soutěžitelům," dodává Lukl.

Novela zároveň nesnižuje limit pro zadávání stavebních veřejných zakázek. Od Nového roku se měl snížit na jeden milion, novela ale stále počítá se třemi miliony.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.