Ruský premiér Dmitrij Medveděv nařídil ministerstvu financí, aby dojednalo s Českem splacení zbývajícího dluhu osmi milionů dolarů, tedy 159,2 milionu korun. Dluh má Moskva ještě z dob existence Sovětského svazu. Rusové by však ve skutečnosti měli zaplatit jen 80 procent z uvedené částky.

Nařízení předsedy vlády obsahuje požadavek, aby ministerstvo financí ve spolupráci s ministerstvem zahraničí a s finančními institucemi zahájilo jednání s českou stranou o vyrovnání dluhu.

Ruská strana chce podle dokumentu závazek splnit jednorázovou platbou 80 procent celkové sumy, což je 6,5 milionu dolarů (asi 130 milionů korun). Po vyrovnání tohoto dluhu by měly být veškeré pohledávky Prahy vůči Moskvě považovány za vyřízené.

"Konečná částka dluhu a příslušný procentní podíl, který bude zaplacen  ve prospěch České republiky, bude přepočten ke dni podpisu příslušného dodatku k mezivládní smlouvě s Ruskou federací. V současné době probíhá vnější připomínkové řízení k návrhu mezivládního dodatku s následným záměrem předložit materiál vládě ČR," uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Šrámek.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.