Druhý nejrychlejší muž planety má pořádný problém. Americký sprinter Tyson Gay měl pozitivní dopingový test na nespecifikovanou látku, zrušil proto svoji účast na mistrovství světa v Moskvě.

Americký rekordman to přiznal v telefonickém rozhovoru médiím, nyní čeká na výsledek kontrolního vzorku B. Hrozí mu dvouletý zákaz činnosti. "Nebudu se vymlouvat, že jde o nějakou sabotáž. Prostě jsem někomu věřil a takhle to dopadlo," prohlásil Gay, nejrychlejší muž sezony v běhu na 100 metrů. "Vím přesně, co se stalo, ale teď o tom nemůžu mluvit," dodal.

Třicetiletý Gay měl pozitivní test při mimosoutěžním odběru 16. května a zástupci Americké antidopingové agentury jej kontaktovali v pátek. "Udělal jsem chybu. Nepojedu do Monaka na Diamantovou ligu ani na mistrovství světa," řekl zdrcený sprinter.

Mistr světa z roku 2007 letos zaběhl tři nejrychlejší časy na sto metrech s maximem 9,75 sekundy. V minulosti několikrát zraněními sužovaný sprinter byl před informací o dopingu v plném tréninku na světový šampionát, místo toho ho teď čeká dlouhá cesta za očištěním svého jména. Gay však doufá, že jeho atletická kariéra ještě neskončila. "Vždycky jsem byl čistý," dodal se slzami v očích.

Dopoval také Powell a další Jamajčané

Pozitivní test měl na jamajském šampionátu bývalý světový rekordman na stovce Asafa Powell. Potvrdil to už i jeho agent. Na tomtéž mistrovství byla se zakázanou látkou v těle přistižena i členka stříbrné štafety z olympiády v Londýně Sherone Simpsonová, která to zveřejnila sama. Oba byli pozitivně testováni na stimulant oxilofrin.

Podle nejnovějších informací nejspíš všichni přistižení Jamajčané používali stejný doplněk výživy, který měl obsahovat zakázanou látku.

"Potvrzuji, že se můj vzorek odevzdaný na červnové národní kvalifikaci vrátil s pozitivním výsledkem," uvedl Powell v oficiálním prohlášení zaslaném agentuře Reuters krátce poté, co jeho prohřešek potvrdil jeho agent.

Jakékoliv pochybení Powell odmítá. "Jsem z toho naprosto zničený. Chtěl bych své rodině, přátelům i fanouškům říci, že jsem nikdy vědomě nebral žádné látky nebo doplňky, které jsou proti pravidlům. Nejsem a nikdy jsem nebyl podvodník," napsal.

Podle některých zahraničních médií je do případu zapleten také druhý nejrychlejší muž sezony Nesta Carter, ale to zatím nikdo oficiálně nepotvrdil.

Pozitivní test mělo na národním šampionátu dalších pět jamajských atletů včetně dvou olympijských medailistů. Mezi provinilci má být i jeden junior. Šéf Jamajské antidopingové komise Herb Elliott potvrdil, že se k němu dostaly informace o pozitivních vzorcích. Konkrétní však být nemohl. "Proces probíhá podle našich regulí. Nyní nemůžeme zveřejnit žádné další informace," uvedl.

Ricky Simms, agent největší atletické hvězdy současnosti jamajského sprintera Usaina Bolta, pro web The Guardian kategoricky odmítl, že by slavný sprinter byl také v podezření z dopingu. "Byl jsem s ním na Jamajce a neměli jsme o tom vůbec žádné informace a nikdo nás nekontaktoval," řekl s tím, že o tom vůbec nic neví.