Moskevský soud uznal mrtvého právníka Sergeje Magnitského a šéfa britského investičního fondu Hermitage Capital Williama Browdera vinnými z daňových úniků. Verdikt padl čtyři roky poté, co Magnitskij za záhadných okolností zemřel ve vyšetřovací vazbě, takže jeho případ posléze soud odložil. Browder byl v nepřítomnosti odsouzen na devět let.

Magnitskij zemřel v roce 2009 ve vyšetřovací vazbě poté, co sám obvinil vysoce postavené ruské úředníky z okradení státního rozpočtu o miliardy rublů. Za jeho smrt dosud nebyl nikdo potrestán. Podle ochránců lidských práv ho nejspíš ubili dozorci v cele.

Podle západních médií byl před smrtí vystaven fyzickému násilí a nedostalo se mu potřebné lékařské péče. Ruští vyšetřovatelé žádný psychický či fyzický nátlak údajně nezjistili a vinu za jeho smrt připsali vězeňské lékařce, která včas nezjistila zhoršení Magnitského zdravotního stavu.

Jak poznamenala BBC, nejspíš vůbec poprvé v historii Sovětského svazu i Ruska se stalo, že byla nějaká osoba odsouzena posmrtně. Soudce nejprve oba muže uznal vinnými a následně vyhověl žádosti prokurátora, který žádal již dříve případ nebožtíka Magnitského ukončit a Browdera, který svého času patřil k největším zahraničním investorům v Rusku, odsoudit na devět let. Kvůli jejich aktivitám přišel ruský stát o částku více než 522 milionů rublů (v přepočtu 321 milionů korun), uvedl před soudem prokurátor.

Nezákonný proces

Browder nyní žije v cizině a na soudní proces do Moskvy nepřijel, protože se obává, že by ho stihl stejný osud jako právě Magnitského. Proces je podle něj politicky motivovaný s cílem zdiskreditovat jeho i dnes již zesnulého Sergeje Magnitského.

I podle Magnitského příbuzných je celý případ nezákonný. Jak uvedl po oznámení rozsudku právník rodiny, podobný verdikt očekával. "Myslel jsem si, že přijde takový rozsudek... Nevěřím ale tomu, že je vinný, žádný zločin nespáchal a nikdo neprokázal opak," citovala agentura RIA Novosti advokáta Dmitrije Charitonova.

Browder se odvolá

"Dnešní verdikt vejde do dějin jako jeden z nejostudnějších okamžiků v Rusku od vlády Josifa Stalina," reagoval William Browder. "Nejhorší na tomto rozsudku je škodolibá bolest, kterou ruská vláda způsobuje truchlící rodině muže, který byl zabit kvůli tomu, že se postavil zkorumpovanému kabinetu a policejní zvůli," dodal ve svém prohlášení odsouzený muž.

Jeho právník po zasedání soudu uvedl, že se proti verdiktu odvolá.

Magnitského smrt měla zásadní dozvuky na mezinárodní scéně. Spojené státy koncem loňského roku přijaly takzvaný Magnitského zákon, který uvaluje sankce proti téměř dvěma desítkám ruských představitelů, kteří jsou podle nich zapleteni do porušování lidských práv a mohli se nějakým způsobem podílet na smrti auditora. Rusko zareagovalo vlastním seznamem nežádoucích Američanů, jakož i zákazem adopcí ruských sirotků do USA


Dnešní verdikt vejde do dějin jako jeden z nejostudnějších okamžiků v Rusku od vlády Josifa Stalina.
William Browder
šéf britského investičního fondu Hermitage Capital