Evropská unie hrozí Spojeným státům vypovězením dvou dohod o přístupu k neveřejným informacím o občanech EU. Eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmströmová podmínila jejich platnost tím, že bude Washington dodržovat zákony na ochranu osobních údajů, informoval list The Financial Times. Brusel kritizuje USA kvůli nedávno zveřejněným informacím o tom, že jejich tajné služby sledují komunikaci občanů EU.

Eurokokomisařka Malmströmová poslala podle listu vysoce postaveným americkým činitelům dopis, v němž požaduje, aby Washington dokázal, že respektuje zákony chránící soukromí lidí. V opačném případě EU vypoví dohody, díky nimž mají USA přístup k informacím o finančních transakcích obyvatel Unie a údajům o cestujících přepravovaných leteckými společnostmi.

"Prožíváme citlivou chvíli v našich vztazích s USA, naším nejbližším spojencem. Vzájemná důvěra a jistota byly vážně narušeny a já očekávám, že USA udělají vše proto, aby je obnovily," napsala komisařka v dopise adresovaném mimo jiné americké ministryni vnitřní bezpečnosti Janet Napolitanové.

Malmströmová a její lidé poletí příští týden do Washingtonu, aby se ujistili, že přístup USA k oběma zmíněným dohodám nijak neporušuje evropské zákony na ochranu soukromí. Pokud zjistí jediný konflikt s právními normami, dohody okamžitě zruší, řekl deníku nejmenovaný činitel EU.

Evropští politici se v posledních dnech usilovně snaží získat odpověď na otázku, k jakým údajům o obyvatelích EU mají vlastně americké tajné služby přístup. V rámci protiteroristického programu Prism, k jehož zveřejnění se přiznal Edward Snowden obviněný poté Washingtonem ze špionáže, získává americká vláda údaje o telefonické a internetové komunikaci mezi USA a světem. Vyšlo také najevo, že byly sledovány některé evropské ambasády.

 

Aféra by mohla narušit i chystané další kolo jednání o historické dohodě o volném obchodu mezi EU a USA, již například Francie chtěla kvůli tomu odložit. Německá kancléřka Angela Merkelová však nechce, aby zpravodajský skandál narušil obchodní jednání a snaží se s prezidentem Barackem Obamou celou situaci vyřešit.

Po jejich středečním telefonickém rozhovoru nabídl americký ministr spravedlnosti Eric Holder Bruselu uspořádat jednání, které by mělo konečně osvětlit rozsah i zákonnost americké zpravodajské činnosti ve vztahu k Evropě.