O kritice HDP jako statistiky (a nejvyšší mentální ekonomické mety) toho bylo řečeno a napsáno až až. Existuje mnoho článků a literatury tom, že HDP neměří, co si myslíme, že se dá nafukovat, že samotný růst HDP neznamená, že se dané jednotce povede lépe, že země může zbankrotovat i při prudkém růstu HDP a tak dále. Na druhou stranu se HDP jeví jako pevná, "tvrdá" statistika, která je objektivní, daná, nenáhodná, jistá - a nezávislá na našich zvyklostech, názorech, kultuře a dějinném vývoji. Přitom to tak nutně není.

Pomiňme nejčastější kritiku, totiž to, jak se HDP měří, a pojďme se zamyslet nad touto samotnou statistikou. My totiž měříme hodně věcí, přitom ale moc záleží na tom, co se měří. Proč pojímáme bohatství v národním kontextu (růst HDP Německa v. Řecka)? Vždyť jak jinak by vypadala současná debata, kdybychom měřili HDP třeba regionů? Rychle bychom zjistili, že onen osten sever versus jih by během chvíle vzal zasvé, protože bychom zjistili, že některé jižní regiony rostou mnohem rychleji než některé regiony na severu. A kdybychom neměřili HDP v národním kontextu, celá dnešní debata, která se občas tak nezdravě točí kolem dějin (zvlášť kolem druhé světové války), by zcela pominula. Z toho je celkem dobře vidět, jak to, co měříme, předurčuje následnou debatu. A to, že se HDP hlavně uvažuje a měří po národních celcích, a ne jinak, je jen jakási historická zvyklost, která mohla dopadnout, v jiném kontextu, úplně jinak.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru