Maloobchodní tržby v Česku rostly druhý měsíc v řadě. V květnu se meziročně zvýšily o 1,2 procenta. Kopírovaly tak pozitivní vývoj z dubna, kdy šly tržby nahoru o 1,5 procenta. Růst prodeje hlásí obchody i prodejci aut. Informace vychází z poznatků Českého statistického úřadu.

Na růst tržeb v květnu podle statistiků působil při stejném počtu pracovních dní letos i loni víc motoristický byznys než samotný maloobchod.

"Maloobchodní tržby v květnu velmi potěšily, růst byl výrazně vyšší, než očekával trh. Na meziměsíční bázi činil dokonce 1,7 procenta," reagoval analytik Raiffeisenbank Václav Franče.

 

Za růstem podle něj stojí zejména prodeje aut a pohonných hmot. Vývoj maloobchodních tržeb v květnu tak prý reflektuje zlepšení spotřebitelské nálady za poslední půlrok. Rovněž je v souladu s prognózou postupného cyklického oživení české ekonomiky v tomto roce, dodal analytik Franče.

Nejrychleji v květnu rostl prodej přes internet či prostřednictvím zásilkové služby, a to o 22,7 procenta. K celkovému růstu tržeb přispěl také maloobchod s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci, s počítačovým a komunikačním zařízením, s textilem a obuví a s potravinami v nespecializovaných prodejnách.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru