Evropský parlament zbavil imunity europoslankyni Marine Le Penovou, které hrozí stíhání kvůli vyvolání rasové nesnášenlivosti. Paříž požádala Evropský parlament o vydání šéfky francouzské krajní pravice loni v listopadu. Žádost se konkrétně týká jednoho z projevů političky z roku 2010.

Europoslanci měli původně o zbavení imunity hlasovat již před měsícem, nakonec to ale odložili. Již předem se předpokládalo, že poslanci žádosti francouzské justice vyhoví vzhledem k tomu, že zbavení imunity již dříve v tajném hlasování podpořil právní výbor parlamentu.

Obvinění souvisí s vystoupením Le Penové v roce 2010, kdy v Lyonu přirovnávala všeobecně kritizované pouliční modlitby muslimů ve Francii k okupaci země nacisty.

"Jako v Sovětském svazu," kritizoval europoslanec parlament

Le Penová již před hlasováním v pondělí uvedla, že se zbavení imunity nebojí a že si za svými slovy stojí. Zároveň se nazvala disidentkou. Těsně před hlasováním vystoupil v plénu europoslanec Bruno Gollnisch, který je jedním ze tří europoslanců francouzské Národní fronty (spolu s Le Penovou a jejím otcem Jean-Mariem Le Penem).

Europarlament odsoudil za to, že nedovolil Le Penové před svými kolegy vystoupit. Takováto procedura mu prý připomíná Nejvyšší sovět Sovětského svazu, dodal za nesouhlasného bučení ostatních zákonodárců.

Žádné takové pravidlo, že by dotyčný europoslanec měl vystoupit, nicméně neexistuje a jak poznamenala agentura AFP, Le Penová byla údajně letos na jaře třikrát zvaná na zasedání právního výboru EP, aby se hájila, ale na žádnou pozvánku neodpověděla.

Le Penová je předsedkyní ultrapravicové Národní fronty, loni se zúčastnila také prvního kola prezidentských voleb, které jí vynesly rekordní podporu 18 procent voličů. Její otec, Jean-Marie Le Pen, se v roce 2002 probojoval do druhého kola prezidentských voleb, když mu necelých 17 procent hlasů stačilo na to, aby předstihl socialistu Lionela Jospina. Nakonec ale prohrál s Jacquesem Chiracem.