Bývalým manažerům Mostecké uhelné po přečtení obžaloby u švýcarského soudu hrozí, že půjdou kvůli privatizaci společnosti na pět let do vězení a přijdou o zabavené miliardy. Podle jejich právních zástupců vznikla ale firmě a českému státu škoda maximálně jednáním Fondu národního majetku ČR.

"Podle švýcarské legislativy má prokuratura povinnost předložit soudu důkazy svědčící rovněž ve prospěch obžalovaných, což se v případě kauzy prodeje Mostecké uhelné společnosti nestalo," tvrdí advokátka Karolina Zelenková, která zastupuje šestici obžalovaných v Česku.

Podle ní o tom svědčí skutečnost, že ve vyšetřovacích spisech není dopis Fondu národního majetku ČR z roku 1998, kterému nabízeli bývalí šéfové MUS odkoupení zbývajících akcií společnosti za výrazně vyšší cenu, než měly o rok později.

"Vznikla-li státu při prodeji MUS nějaká hypotetická škoda, pak jedině vinou Fondu národního majetku a pana Češky, potažmo úřednické vlády Josefa Tošovského," dodává Zelinková.

Obžaloba viní Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Jiřího Diviše, Oldřicha Klimeckého a Petra Krause a Jacques de Groote z praní špinavých peněz, podvodů a porušení povinností při správě cizího majetku. Pouze pro posledně jmenovaného Belgičana navrhují podmíněný trest.

Advokát Michael Mraz před soudem odmítl také podezření, že kurz akcií MUS byl před privatizací úmyslně manipulován.

Právník: Cenu akcií určoval trh

Podle něj akcie obdobných firem, Severočeských dolů a Sokolovské uhelné, prodělávaly "velmi podobný vývoj". "Cenu akcií zjevně určovalo očekávání trhu, pokud jde o těžbu hnědého uhlí vůbec, nikoli obžalovaní," řekl Mraz.

Ještě ostřeji se vyjadřovali obhájci Petra Krause a Marka Čmejly. Oba kritizovali obžalobu za to, že údajně nebere v úvahu kontext privatizací v České republice v 90. letech. Podle Jeana-Luca Maradana není možné tvrzení obžaloby založené na zprávách jejích vlastních expertů přijmout jako důkaz. "Není možné vyčíslovat tak velkou škodu na tak slabých základech," řekl.

Podívejte se, kdo je kdo v kauze MUS:

Trestných činů se měla skupina manažerů dopustit tím, že v 90. letech prostřednictvím řady společností založených po celé Evropě získala většinu akcií Mostecké uhelné. Tajně přitom vlastnili rovněž firmu Investenergy, jež za 650 milionů odkoupila zbývající akcie od státu.

Podle obžaloby stát přišel kvůli prodeji asi o 3,4 miliardy korun. Čeští vyšetřovatelé tuto škodu odhadují na nižší částku – přes 1,6 miliardy korun.