Petra Kvitová i Tomáš Berdych si zahrají o postup mezi poslední čtyři ve slavném londýnském Wimbledonu. Ve čtvrtfinále si Kvitová v klidu poradila s Carlou Suárezovou Navarovou  ze Španělska ve dvou setech 7:6, 6:3. Berdych zdolal 7:6, 6:7, 6:4, 6:4 Bernarda Tomice z Austrálie. S turnajem se naopak loučí světová jednička Serena Williamsová.

Česká jednička vyhrála se Španělkou už šestý zápas ze sedmi, v nichž se střetly. Tentokrát měla Kvitová se soupeřkou hodně práce zejména v úvodním setu, který rozhodla až v tie-breaku. Ve druhé sadě se pak Kvitové podařilo vzít soupeřce podání a za stavu 5:3 využila své podání čistou hrou. Za necelou hodinu a půl tak postoupila.

"Tyhle zápasy nejsou jednoduché, protože jsem věděla, že jsem velká favoritka a měla bych vyhrát. Dávala jsem si tlak sama na sebe a byla jsem fakt zatažená a nervózní, ale naštěstí jsem to zvládla," řekla Kvitová.

Teď Filipkensová

Soupeřkou osmé nasazené Kvitové v úterním utkání o semifinále bude na centr kurtu turnajová dvacítka Kirsten Flipkensová, s níž má negativní bilanci 1:2. Letos s Belgičankou prohrála ve třech setech na turnaji v Miami.

"První set jí spadl do klína. Měla štěstí, že ho udělala. Je fakt, že měla v tie-breaku kuráž. To byly dobré výměny," ocenil trenér Kvitové David Kotyza. "Jinak mi přišel první set hodně nervózní. Měl jsem pocit, že je zaťatější, než by měla být. Hlavně se to projevovalo při returnu. S ním se trápila celý set," řekl.

Druhý set zlomila Kvitová v šestém gamu. Za stavu 15:15 doběhla prasátko a zahrála za síť. Vzápětí podruhé prorazila podání Suárezové. Stejně jako v prvním setu o výhodu hned málem přišla, ale dva brejkboly odvrátila a už zápas nepustila. Tentokrát servis na ukončení setu zvládla a zápas bravurně dokončila. Pomohla si prvním podáním a duel uzavřela čistou hrou.

"Konečně si pomohla servisem, když jí začaly chodit zatáčky. Carla, jak je menší, nemohla k míči tak dosáhnout. Servis jí ve druhém setu pomohl, všechno bylo ve druhém setu lepší," hodnotil Kotyza a k utkání s Flipkensovou řekl: "Očekávám, že to bude nechutný, ale je to čtvrtfinále. Peťa se kousne!" řekl k úternímu zápasu Kotyza.

Berdych, šestka turnaje, zdolal Australana Bernarda Tomice, s nímž na okruhu ATP hrál poprvé a loni s ním prohrál v exhibici před Australian Open. Tomic, jenž loni jako kvalifikant došel v Londýně až do čtvrtfinále, tentokrát skončil o kolo dřív.

Českého tenistu nyní ve středu čeká největší favorit turnaje Novak Djokovič ze Srbska, s nímž má nelichotivé skóre 2:13 na zápasy, ale poslední utkání Berdych letos na antuce v Římě vyhrál Berdych. A Djokoviče dokázal poprvé porazit před třemi lety i na trávě. "Vím, jak ho porazit. Dokázal jsem to a pokusím se o to znovu," řekl český tenista.

"Jsem nadšený z postupu, zvlášť po tak těžkém utkání. Bernard hrál výborně a využíval všech zbraní, které na trávě fungují. Proto se cítím jako vítěz ještě lépe. Těžko jsem se dostával do returnu, trvalo mi to dva sety, ale pak jsem se začal cítit jistěji a to rozhodlo," řekl Berdych, který si pomohl k vítězství 24 esy.

"Udělal jsem asi 400 výpadů a odřený mám obě kolena, jak jsem musel chodit pod balony dolů. Míč neskočil víc jak deset centimetrů nad zem," řekl sedmadvacetiletý Berdych. "Je to hodně atypický hráč. Využívá všech možností, jak hrát na trávě do posledního puntíku, a proto je hodně nepříjemný."

Serena Williamsová titul neobhájí

Jisté je, že letošní ženská dvouhra bude mít jinou vítězku než loni. Obhájkyně titulu, světová jednička Serena Williamsová totiž vypadla v osmifinále s Němkou Sabine Lisickou, která největší favoritku turnaje senzačně porazila 6:2, 1:6 a 6:4. Dva předchozí vzájemné duely Williamsová vyhrála, tentokrát ale neuspěla. V závěru první sady přišla dvakrát o podání, a přestože ve druhém setu dominovala, ve třetí nadějně rozehraný duel nedokázala dotáhnout.

Američanka vedla ve třetím setu už 3:0, třiadvacetiletá Lisická ale zabojovala a Williamsová nedokázala ve zbytku zápasu udržet svůj servis. Němka, jež i vloni vyřadila nasazenou jedničku Rusku Marii Šarapovovou, pak při svém podání proměnila druhý mečbol.

Semifinalistka z roku 2011 postoupila ve Wimbledonu do čtvrtfinále počtvrté v kariéře. Další soupeřkou Lisické bude Estonka Kaia Kanepiová.

Pondělí ve Wimbledonu

Muži:

Osmifinále: Berdych (7-ČR) - Tomic (Austr.) 7:6 (7:4), 6:7 (5:7), 6:4, 6:4, Djokovič (1-Srb.) - Haas (13-Něm.) 6:1, 6:4, 7:6 (7:4), Ferrer (4-Šp.) - Dodig (Chor.) 6:7 (3:7), 7:6 (8:6), 6:1, 6:1, Janowicz (24-Pol.) - Melzer (Rak.) 3:6, 7:6 (7:1), 6:4, 4:6, 6:4, Kubot (Pol.) - Mannarino (Fr.) 4:6, 6:3, 3:6, 6:3, 6:4, Murray (2-Brit.) - Južnyj (20-Rus.) 6:4, 7:6 (7:5).

Čtyřhra - 3. kolo: Paes, Štěpánek (4-Ind./ČR) - Kubot, Matkowski (15-Pol.) 6:4, 6:2, 6:4.

Ženy:

Dvouhra - osmifinále: Lisická (23-Něm.) - S. Williamsová (1-USA) 6:2, 1:6, 6:4, Li Na (6-Čína) - Vinciová (11-It.) 6:2, 6:0, Flipkensová (20-Bel.) - Pennettaová (It.) 7:6 (7:2), 6:3, Kanepiová (Est.) - Robsonová (Brit.) 7:6 (8:6), 7:5.

Čtyřhra - 3. kolo: Grönefeldová, Peschkeová (7-Něm./ČR) - Bouchardová, Martičová (Kan./Chorv.) 6:4, 6:4.

Mix:

Smíšená čtyřhra - 2. kolo: Brunström, Marosiová (Švéd./Maď.) - Čermák, Hradecká (12-ČR) 7:6 (7:3), 6:3.