Měla to být revoluční změna v zajištění na stáří. Od začátku roku funguje kromě státních důchodů a penzijního připojištění také tzv. 2. pilíř.

Kdo se zapojí, odvádí o tři procenta méně na sociální pojištění. To plus další dvě procenta ze mzdy posílá na vybraný fond u některé penzijní společnosti. Díky tomu má dosáhnout lepšího zhodnocení a vyšších úspor na stáří. 

Penzijní společnosti si od 2. pilíře slibovaly za první půlrok 500 tisíc klientů. Počet lidí, kteří se do nových fondů zapojili, je ale výrazně slabší a jde zhruba o 70–80 tisíc klientů. 

Proč se o 2. pilíř zajímat, komu se vyplatí, jaké změny chce zavést ministerstvo financí? Podívejte se na přehled aktuálních zpráv k penzijní reformě. 


Starší 35 let mají poslední hodiny na vstup

Lépe se zajistit na stáří a nespoléhat se jen na státní důchody. To je cílem tzv. druhého pilíře penzí. Komu je víc než 35 let, tomu zbývá posledních několik hodin.

Co přesně je potřeba udělat, jak postupovat a kdo by se měl o druhý pilíř zajímat?

Rozhodující je datum podpisu smlouvy. "Poslední den pro uzavírání a podepsání smluv II. pilíře u lidí starších 35 let, úplně přesně pro lidi, kteří dosáhli věku 35 let v loňském roce a starší, je prvního července," vysvětluje Pavel Jirák, předseda představenstva KB Penzijní společnosti. 

Zájem o 2. pilíř je slabý. Může za to hlavně opozice

Penzijní společnosti investovaly desítky milionů korun do rozjezdu druhého pilíře penzijního systému. Další milionové sumy poslaly do reklamních kampaní. Jenže nic nepomáhá a zájem o druhý pilíř je mnohem slabší, než čekaly. A očekávaná doba návratnosti investic se dramaticky prodlužuje. Stát nyní zvažuje úpravy, které by měly nový systém spoření na stáří udělat zajímavějším. 

Hlavní problém podle šéfů penzijních společností byl od spuštění druhého pilíře na začátku ledna ve slabé vládní a politické podpoře a chybějící propagaci. Naopak navrch získaly snadno protiargumenty a tvrzení opozice i její hrozby, že po nástupu k moci vláda sociální demokracie druhý pilíř zruší.


Spoléhat se na státní důchody nebude stačit. Půjdou dolů

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Udržet nynější výši penzí je bez velkých změn důchodového systému stále těžší. Objem sociálního pojištění, z něhož se hradí důchody, totiž kvůli nepříznivému demografickému vývoji klesá, zatímco výdaje na důchody a schodek důchodového účtu naopak rostou. Roční schodek důchodového účtu se nyní pohybuje kolem 50 miliard korun ročně a předpokládá se, že dál poroste. Zvlášť tíživá může být podle studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) při Národohospodářském ústavu Akademie věd situace po roce 2030, kdy půjdou do penze silné populační ročníky.

Do tohoto roku by podle autorů studie Ondřeje Schneidera a Jiřího Šatavy "stačilo" k zajištění rovnováhy mezi příjmy a výdaji důchodového účtu snížit penze o 10–15 procent. Po roce 2050 by ale musel činit tento pokles až 40 procent. Také v případě dalších alternativ, jimiž by bylo možné podle autorů studie stabilizovat důchodový systém, hrozí v budoucnosti snižování důchodů o desítky procent.


MF: Čtyřmi změnami uděláme 2. pilíř atraktivnější

Ministerstvo financí chce čtyřmi úpravami zlomit nechuť k novým fondům. Změna pravidel by se měla stihnout do konce letošního roku. Kdo se dnes rozhodne vstoupit do druhého pilíře, nesmí z něj nikdy vystoupit. Umožnit to lidem po pěti letech je součást úprav, kterými se ministerstvo financí chystá zvýšit zájem o nové důchodové fondy.

Vstup na takto omezenou dobu je podle náměstka ministra financí Radka Urbana reakcí na kritiku, že ke druhému pilíři se člověk uváže do konce produktivního věku. "Nechceme ale zavádět účast na zkoušku. Do druhého pilíře se nepůjde vrátit," tvrdí Urban.

Není to jediná úprava, která má k zatraktivnění druhého pilíře přispět. Urban HN dále potvrdil, že dědicové by si nově mohli vybrat, jestli chtějí úspory v hotovosti, nebo je převést na svůj účet ve druhém pilíři. Nyní můžou dostat peníze po zemřelém, jen když sami nejsou ve druhém pilíři.

 


 

S výsluhovým příspěvkem se 2. pilíř vyplatí nejvíc

Pro mladší lidi s vyššími příjmy je 2. pilíř penzijního systému nejzajímavější. Pro hasiče, policisty nebo vojáky je stejně lákavý, i když jsou jen pár let před odchodem do důchodu. Díky výsluhovému příspěvku na 2. pilíři také nejvíc získají.

Díky výsluhovému příspěvku vydělají na druhém pilíři penzí nejvíc policisté, hasiči, vojáci a zaměstnanci vězeňské služby. 
Kdo se totiž zapojí do druhého pilíře, musí počítat s nižším starobním důchodem. Odvody na státní důchody se totiž sníží kvůli přesunu části peněz na účet u některé z penzijních společností. Naspořená a zhodnocená částka potom ovšem má dorovnat zmíněný pokles státního důchodu. 


Státní důchod má být jen pojistka. Lidé se mají spoléhat na vlastní zdroje

Druhý pilíř důchodové reformy je příliš malý, jeho organizace zbytečně složitá a náklady na jeho fungování budou pravděpodobně vyšší, než by mohly být. Tvrdí to výzkumník Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) Ondřej Schneider. Stárnutí obyvatelstva. Pojem, který se v poslední době objevuje v kontextu penzijní reformy stále častěji a se stále větším důrazem na jeho význam. Velmi často pak v negativním kontextu.
Teoretický ekonom Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) Ondřej Schneider jej však kromě jiného považuje také za obrovský úspěch české společnosti. Žijeme déle, většinou i v mnohem lepším zdravotním stavu než dříve.