Jmenováním ekonoma Jiřího Rusnoka českým premiérem prezident Miloš Zeman podle serveru německého deníku Die Welt obešel parlament a Česku tak hrozí otevřený boj o moc. Že se prezident může dostat do konfliktu s dosavadní vládní koalicí, si myslí i server listu Rheinische Post.

Další německé a rakouské portály ke jmenování Rusnoka poznamenávají, že jeho kabinet odborníků má vyvést Česko z politické krize. To, že získá důvěru poslanců, ale považují za nepravděpodobné.

A korespondent stanice BBC podotkl, že se v Česku rozpoutal boj mezi prezidentem a parlamentem, jehož názor nemusí hlava státu díky ústavě respektovat.

Die Welt v článku nazvaném "Puč v Praze. Český prezident vyšachoval parlament" připomíná, že se Zeman rozhodl pro nepolitickou vládu navzdory skutečnosti, že strany dosavadní vládní koalice daly v Poslanecké sněmovně dohromady většinu 101 hlasu nutnou pro pokračování ve vládnutí. "Toto rozhodnutí nebylo překvapivé," konstatuje server s odkazem na prezidentova dřívější vyjádření.

"Zeman se tak postavil nejen celému dosavadnímu vládnímu táboru, ale téměř kompletní Poslanecké sněmovně a riskuje v Česku dosud nevídaný boj o moc," soudí Die Welt, podle něhož se prezident domnívá, že je na něj dobře vybaven.

"Už týdny tvrdí, že mu přímý mandát od občanů dává automaticky větší pravomoci než jeho předchůdcům. Podle ústavy tomu ale tak v žádném případě není," píše Die Welt, podle něhož prezident využívá mezer v ústavě.

"I kdyby parlament jeho úřednickou vládu odmítl, což je hotovou věcí, může dál vládnout," zdůrazňuje pražský dopisovatel německého deníku a připomíná, že ústava prezidentovi nenařizuje, dokdy musí pověřit sestavením vlády dalšího premiéra. "Zemanova ztroskotaná vláda tak může nerušeně vládnout až do příštích voleb – a přijímat rozhodnutí důležitá pro Zemana," uvádí server.

Za taková rozhodnutí považuje jmenování velvyslanců, které prezident dosud neúspěšně prosazoval, jako bývalou první dámu Livii Klausovou na post ambasadorky na Slovensku. "Vláda by se mohla věnovat i dalším oblíbeným Zemanovým tématům. Prezident by rád viděl zvýšení minimální mzdy a chtěl by přihrát vysoce lukrativní zakázku na výstavbu kontroverzní jaderné elektrárny Temelín česko-ruskému konsorciu," poznamenává Die Welt.

Jako jediné řešení pro parlament, jak zabránit samostatnému postupu Zemana, vidí list rozpuštění Poslanecké sněmovny a předčasné volby. "K tomu ale potřebuje třípětinovou většinu, která momentálně není jistá," míní.

"Jmenování Rusnoka by mohlo vést ke konfliktu s odcházející středopravou vládou," soudí rovněž server Rheinische Post.

Podle rakouského deníku Kurier se "Praha řítí čelem do politické krize". "Prezident Miloš Zeman zamířil na kurz kolize s pražským parlamentem a riskuje politickou krizi v Česku," konstatuje Kurier, podle něhož zemi hrozí dlouhotrvající boj o moc mezi prezidentem a parlamentem.

"S vysokou pravděpodobností ale nemůže počítat s důvěrou parlamentu," předpovídá rakouský Der Standard.

Zpátky k levicovému kurzu

Podle FAZ bude Zeman tím, kdo bude z Pražského hradu tahat za nitky Rusnokovy vlády expertů. "Chce přivést českou politiku zpět k levicovému kurzu, možná už před předčasnými volbami. Zeman je zpátky ve svém živlu," soudí FAZ, který prezidenta nazývá "králem Milošem z milosti lidu".

Podle agentury DPA může přechodná vláda v Česku znamenat konec tvrdé úsporné politiky praktikované kabinetem Petra Nečase. "Nový pán scény (Zeman) se nikdy netajil tím, že je mu dosavadní politika přísných úspor trnem v oku," tvrdí německá tisková agentura.

"Rusnok předem platil za Zemanova favorita na tento post. Nyní má vést kabinet, který má vyvést Česko z těžké politické krize, s níž se země v současnosti potýká," konstatuje Kurier podobně jako německý Süddeutsche Zeitung nebo server magazínu Der Spiegel. "S vysokou pravděpodobností ale nemůže počítat s důvěrou parlamentu," předpovídá rakouský Der Standard a další listy.

Agentura Reuters podotýká, že se jmenováním "svého" premiéra zeman pustil do střetu se stávající středopravou koalicí stran, které se snažily prosadit vlastní kandidátku. To zřejmě prodlouží politickou nestabilitu v zemi - koalice totiž už oznámila, že nový kabinet nepodpoří. A tím pádem mu hrozí, že nezíská důvěru parlamentu.

Podle korespondenta stanice BBC Roba Camerona se tak v Česku rozpoutal boj mezi prezidentem a parlamentem, jehož názor nemusí hlava státu díky ústavě respektovat. Zeman se rozhodl vzdorovat jak dosavadní vládní koalici usilující o novou šanci na sestavení vlády, tak levicové opozici požadující předčasné volby.

Zemanův kapesní kabinet

"Vleklou politickou krizi" očekává v Česku polský list Gazeta Wyborcza. "Hodně nasvědčuje tomu, že pokud se prezident nedohodne s parlamentem, Česko čeká delší politická krize," píše deník.

Ruský list Izvestija zdůraznil, že český prezident posílil svoji moc novým premiérem. "Jmenování Zemanova člověka do klíčové funkce podle názoru expertů svědčí o tom, že prezident se rozhodl soustředit ve svých rukou co nejvíce pravomocí na úkor parlamentu. Pokud se mu to povede, v Česku se fakticky změní systém řízení státu," upozornil deník na svém webu.

Připomněl, že za hlavní uchazečku na křeslo šéfky vlády se považovala předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. "Ale kandidátka rozhodně neuspokojila Zemana, který si nepřál vidět ještě jednu vládu nezávislou na něm a opírající se o parlamentní koalici.

To prostě neodpovídá jeho zájmům. Prezident se už dávno snaží vytvořit svůj 'kapesní' kabinet. Nikoli náhodou šel do voleb s heslem 'Pryč s vládou, hlasujte pro Zemana!' Teď je prezident podle expertů velice blízký svému cíli," napsala zpravodajka ruského listu Izvestija.

Novou vládu má sice ještě schvalovat parlament, ale většina poslanců není nadšena vidinou předčasných voleb a chce v lavicích vydržet až do konce, a tak by se mohlo stát, že kabinet kontrolovaný prezidentem bude klidně existovat celý rok. "Zatímco zákonodárci teprve dávají myšlenky dohromady, Zeman koná a potichu jim odebírá pravomoci," podotkla autorka.