Petrochemický holding Unipetrol bude dostávat ruskou ropu. Majitel holdingu, polská skupina PKN Orlen, podepsal smlouvu na dodávky ropy s největší ruskou ropnou společností Rosněfť pro svoji dceřinou firmu Unipetrol RPA. Dodávky pokryjí 60 až 100 procent poptávky Unipetrolu, sdělila petrochemická firma.

Smlouva na dodávky v maximálním objemu 8,28 milionu tun ropy je platná od letošního července do 30. června 2016. Kontrakt má hodnotu sedmi miliard dolarů (136,5 miliardy Kč). Sjednané objemy ruské ropy (REBCO - Russian Export Blend Crude Oil) budou dodávány do Česka společností Rosněfť ropovodem Družba. Státní podnik Rosněfť tím vytlačuje z ropovodu Družba své domácí konkurenty Lukoil a Gazprom Něfť.

Rosněfť chce podle květnové zprávy agentury Reuters dodávat do Česka 0,4 milionu tun ropy za čtvrtletí. Lukoil a Gazprom Něfť dodávají českým rafineriím čtvrtletně více než milion tun ropy. Rosněfť se po dohodě s PKN Orlen chce údajně dohodnout na svých dodávkách i s dalšími vlastníky České rafinérské, britsko-nizozemskou skupinou Shell a italskou Eni.

Unipetrol RPA a PKN Orlen nyní jednají o finalizaci smlouvy na dodávky surové ropy, a to v souvislosti se smlouvou mezi firmou PKN Orlen a Rosněftí.

Unipetrol RPA plánuje a řídí zpracování ropy ve společnosti Česká rafinérská, kde drží akcionářský podíl 51,22 procenta, a to zejména podle potřeb navazujících výrob ve skupině Unipetrol. Zajišťuje nákup ropy pro rafinerské výroby ve skupině a velkoobchod s motorovými palivy a dalšími rafinerskými výrobky.

Podle své nové strategie chce Unipetrol v letech 2013 až 2017 vykázat kumulovaný provozní zisk EBITDA 25 miliard korun. Zároveň v tomto období plánuje investovat 19 miliard korun a hodlá zvýšit podíl v maloobchodě. V loňském roce vykázal Unipetrol čistou ztrátu 3,4 miliardy korun. Provozní ztráta činila čtyři miliardy korun, podle firmy to způsobilo hlavně přecenění rafinerských aktiv.

Českou republiku, kde končí jižní větev Družby, loni zasáhlo omezení dodávek z Ruska, protože ruští vývozci se zaměřili na export novou trasou přes baltský terminál Usť-Luga. České rafinerie tak musely dokupovat ruskou ropu Urals z italských středomořských terminálů. Česká republika odebírá ropu z více zdrojů, zejména ropovodem IKL z německého Ingolstadtu.

Rosněfť není aktivní jen směrem do Evropy, ale i na východ. Nyní podepsala s Čínou smlouvu o dodávkách ropy na příštích 25 let. Nová dohoda by měla celkové ruské ropné dodávky druhé největší ekonomice světa zvýšit proti dnešku na zhruba dvojnásobek. Smlouva počítá s dodávkou celkem 365 milionů tun ropy a má hodnotu 270 miliard dolarů (5,3 bilionu Kč).