Plánovaný plynovod Nabucco směřuje k neslavnému konci. Projekt pojmenovaný po známé opeře Guiseppa Verdiho byl v posledních 10 letech modlou evropských politiků snících o zmenšení energetické závislosti na Rusku. Dnes je téměř jisté, že projekt Nabucco skončí jen na papíře.

Balkánské trhy mu vezme konkurenční ruský projekt South Stream, který má už čtyřletý časový náskok. A o dodávky plynu z nových vrtů v Kaspickém moři ho nejspíše připraví skromnější, zato ekonomicky životaschopnější plynovod TAP.

Právě jemu dá nejspíše přednost ázerbájdžánská vláda, která má své rozhodnutí ohledně dodávek plynu oznámit na konci června. Šance Nabucca jsou minimální. "Už jen to, že poslední slovo u prioritního projektu Evropské unie nemá unie, ale Ázerbájdžán, ukazuje, kam se Evropa dostala," poznamenal vládní velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.

Za projektem Nabucco, na němž se pracovalo více než 10 let, stojí rakouské OMV, maďarský MOL a plynárenské společnosti z Rumunska, Bulharska a Turecka. Doplatil však na slábnoucí podporu z Bruselu i dvojí hru Rakušanů, Maďarů a Bulharů. Ti v posledních letech věnovali více pozornosti konkurenčnímu South Streamu.

Do výhody se tak dostalo druhé plánované potrubí TAP, jež má vést z Turecka severním Řeckem a Albánií do Itálie. Podílníky tohoto projektu jsou norský Statoil a švýcarské Axpo, k nimž se později připojil německý koncern E.ON. Podle deníku Milano Finanza se k nim plánuje přidat i největší italská energetická skupina Enel.

Oproti svému konkurentovi je TAP kratší, levnější a v minulém týdnu získal ještě jednu výhodu navíc. Ázerbájdžánský státní ropný a plynárenský koncern SOCAR totiž jako jediný uchazeč podal závaznou nabídku na odkup 66procentního podílu v provozovateli řeckých plynovodů DESFA.

Pokud se privatizaci podaří rychle dotáhnout do konce, Ázerbájdžánci budou chtít rentabilitu řeckých plynovodů podpořit. Například tím, že tam budou inkasovat platby za tranzit plynu novým potrubím vedoucím do Itálie a západního Balkánu. Podle jednatele konzultační firmy ENA Jiřího Gavora tak v ruce konsorcia TAP přibyl další trumf. Dva už má z dřívější doby.

"Výhodou projektu TAP je účast Statoilu, který je též členem konsorcia Shah Deniz. Ázerbájdžánci si nebudou chtít Rusy znepřátelit, proto vsadí na TAP, který plánům Gazpromu přímo nekonkuruje," dodává Gavor.


 

- Jaká je výhoda plynovodu South Stream?

- S jakými se potýká problémy?

- A co by měl z plynovodu Nabucco český trh, pokud by se ještě projekt podařilo oživit?

Odpovědi najdete v novém čísle týdeníku Ekonom, které vyšlo ve čtvrtek 20. června.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru