Koncem května povolala správní rada světového výrobce domácích potřeb Procter & Gamble zpět svého někdejšího šéfa A.G. Lafleyho. Když v roce 2009 odcházel na odpočinek, byl označován za nejlepšího manažera podniku v celé jeho 175leté historii. Přestože investoři i analytici Lafleyho návrat uvítali, volba vyvolala pochybnosti o kompetentnosti správní rady.

I když měly dozorčí orgány dostatek varovných signálů, že dosavadní generální ředitel Robert McDonald si nevede dobře, neměly v záloze žádný nástupnický plán. A v časové tísni se rozhodly sáhnout po jistotě a vybraly pětašedesátiletého Lafleyho, který přestože má v rodném listě jména Alan George, vyžaduje aby byl oslovován A. G., tedy Ejdží.

Z 12 členů správní rady Procter & Gamble je šest zkušených šéfů velkých firem. Například James McNerney z letecké společnosti Boeing nebo Meg Whitmanová z podniku Hewlett-Packard. Přesto rada podle agentury Reuters selhala. Naopak vysoký počet manažer-ských es mezi jejími členy se ukázal jako slabina. Mnozí z nich totiž byli pod značným tlakem v podnicích, které sami řídili. Třeba McNerney se musel vypořádat se závažnými problémy s baterií u letadla Dreamliner. Takže se dostatečně nesoustředili na problémy společnosti Procter & Gamble.

Podle Reuters by ve správní radě měli být místo "all stars" šéfů v převaze velcí investoři, kteří by si spíše uhlídali podnik, do něhož vložili své miliardy.

 


 

obalka ekonom 242013- Jakých chyb se dopustil odvolaný šéf Procter & Gamble Robert McDonald?

- A proč tentokrát bude mít Lafley vedení firmy usnadněné?

Odpovědi najdete v novém čísle týdeníku Ekonom, které vyšlo ve čtvrtek 13. června.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru