Turecký kabinet naznačil možné východisko z krize, kterou v zemi vyvolaly masové protivládní protesty. Ty byly namířené nejprve proti kontroverzním developerském projektu v centru Istanbulu, poté se ale obrátily proti vládě premiéra Recepa Tayyipa Erdogana.

O stavbě, která by vedla k vykácení místního parku, by mohli hlasovat sami obyvatelé největšího tureckého města. Demonstranty okupující sporný park úřady opět vyzvaly, aby jej opustili.

Erdogan se ve středu vůbec poprvé sešel s údajnými zástupci odpůrců stavby. Setkání ale řada předáků demonstrantů kritizovala - podle nich se ho nezúčastnili skuteční odpůrci, ale hlavně místní činitelé.

Podle Erdoganova hlavního poradce Ibrahima Kalina premiér rozlišuje mezi ekology, kteří zahájili protesty ve snaze zachránit tamější chráněný park před buldozery, a "marxistickými extremisty", kteří házeli na policii kameny a zápalné lahve.

To jsou prý výtržníci, kteří nikde na světě, včetně západních demokratických zemích jako USA, Španělsko, Švédsko nebo Británie, "nejsou považováni za pokojné demonstranty".

I turecký prezident Abdullah Gül ve středu v rámci výzvy k dialogu rozlišoval osoby, které mají důvod protestovat a kterým vláda musí naslouchat, a osoby, které páchají násilí.

Centrální istanbulské náměstí Taksim, dějiště již téměř dvoutýdenních masivních protivládních protestů, turecká policie v noci na středu obsadila a zahájila úklid barikád, které tam demonstranti vybudovali.

Policejní zásah provázely nové potyčky. Demonstranti se ale stáhli do přilehlého parku Gezi, který je jádrem sporu a kde dlouhodobě stanují.

Vicepremiér Hüseyin Çelik demonstranty vyzval, aby park opustili, a pohrozil jim dalšími zákroky pořádkových sil.

K potyčkám došlo v noci na středu i v metropoli Ankaře. Odpoledne tam poklidně demonstrovalo několik tisíc právníků, kteří protestovali proti zatčení desítek jejich kolegů při úterních střetech v Istanbulu.