Edward Snowden odmítá, že by byl zrádcem ve své vlasti. Zároveň slíbil, že další nová odhalení o sledování internetové komunikace v rámci tajného amerického protiteroristického programu Prism budou následovat.

Šéf americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) ve středu prohlásil, že tento program pomohl zabránit "desítkám" teroristických útoků.

"Nejsem ani zrádce, ani hrdina. Jsem Američan," uvedl bývalý technik amerických tajných služeb v rozhovoru pro list South China Morning Post, který byl vůbec první od pondělního odchodu z hongkongského hotelu na utajované místo.

"Lidé, kteří si myslí, že jsem udělal chybu, když jsem si vybral Hongkong, nepochopili mé záměry. Nejsem tu, abych se skrýval před spravedlností. Jsem tu, abych odhaloval kriminální činnost," prohlásil.

Pod "kriminální činností" měl zřejmě na mysli praktiky amerických tajných služeb při monitorování internetové komunikace.

Měli jsme přístup do statisíců počítačů

Avšak ředitel NSA, generál Keith Alexandr ve středu členy Senátu za zavřenými dveřmi přesvědčoval, že tajné programy monitorování telefonických hovorů a internetových dat pomohly odvrátit "desítky" potenciálních teroristických útoků.

Snowden, který pracoval pro dodavatele NSA a nedávno tajný program vyzradil, tvrdil, že agentura od roku 2009 pronikala do stovek počítačů v Hongkongu a Číně, hlavně politiků, podnikatelů i studentů a celkový počet hackerských operací prý přesahoval 61 tisíc. "Pronikali jsme do síťových pevností jako jsou velké internetové servery, což nám dávalo přístup ke komunikaci statisíců počítačů, aniž bychom museli proniknout do každého z nich zvlášť," řekl.

NSA se zdržela vyjádření k těmto nařčením, nicméně generál Alexandr vzdal hold "vládním zaměstnancům", kteří "postupují v souladu se zákonem, respektují dozor, ochranu občanských svobod, soukromí a každý den dbají o bezpečí naší vlasti".

Snowden zároveň připustil, že se neodvážil kontaktovat své blízké a že mu jejich osud dělá starosti. Obává se hlavně tlaku americké FBI, kterému jsou prý nejspíše vystaveni.

V rozhovoru uvedl, že měl už několik příležitostí z Hongkongu odjet, ale rozhodl se zůstat a bojovat u místních soudů s případnou americkou žádostí o vydání do vlasti k trestnímu stíhání. Místní justici důvěřuje, ačkoliv se z hodnověrného zdroje doslechl o tom, že se USA snaží úřady v Hongkongu zastrašit.

"Mým záměrem je požádat soudy a lid Hongkongu, aby rozhodl o mém osudu," dodal. List pokládal za vhodné připomenout, že Hongkong až dosud ke Snowdenově případu nezaujal žádné stanovisko a místní představitelé na dotazy novinářů zarputile mlčí.

Chtěl jsem lidem otevřít oči

Bývalý zaměstnanec CIA a NSA se dostal na přední stránky tisku po celém světě poté, co v britském listu The Guardian vyzradil tajný protiteroristický program USA, spočívající údajně v rozsáhlém špehování internetové komunikace. Jeho čin mu získal globální slávu i proklínání. Někteří američtí kongresmani jej například označili za zrádce či dokonce velezrádce. Devětadvacetiletý Snowden ale tvrdí, že tím nechtěl vlasti uškodit, ale naopak otevřít oči Američanů, aby věděli, co jejich vláda podniká.

Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo vyšetřování úniku informací, nicméně o Snowdenovo vydání dosud nepožádalo. Podle právníků by mu ve vlasti mohl hrozit trest až desítek let ve vězení.

Snowden přiletěl ze svého bydliště na Havaji 20. května do Hongkongu, tedy krátce před rozpoutáním celé aféry. Únik informací nepochybně namíchl americkou vládu, ale úřady dosud nevznesly vůči Snowdenovi žádné obvinění. Hongkong má s USA smlouvu umožňující vydávání, nicméně analytici odhadují, že případná bitva o Snowdenovu deportaci by mohla trvat měsíce a nakonec by ji mohly zablokovat centrální čínské úřady v Pekingu.

Skandál podle britského listu The Telegraph oživil zájem amerických čtenářů o knihu britského spisovatele George Orwella 1984, líčící svět pod dohledem "velkého bratra". Prodeje v internetovém knihkupectví Amazon "vzrostly o neuvěřitelných 5.771 procent", čímž knížka dokonce pronikla do první stovky bestsellerů.