Zástupci tureckých demonstrantů, kteří už dva týdny ve velkých městech protestují proti vládě, se ve středu poprvé sešli s tureckým premiérem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Schůzky se ale mohli zúčastnit pouze ti, které si sám vybral a které jsou podle něj "legitimní protestující". Další představitelé protestních hnutí na setkání chyběli.

Podle televize CNN se část demonstrantů odmítla setkání zúčastnit kvůli úternímu tvrdému policejnímu vyklizení Taksimského náměstí v Istambulu. Prý by to nemělo žádný smysl.

Turecká oficiální agentura Anadolu uvedla, že Erdogan mluvil se zástupci "lidu" včetně těch z Taksimského náměstí, které se stalo po protestech proti kontroverznímu developerskému projektu symbolem protivládního odporu. Předák účastníků manifestací Eyup Muhcu ale CNN řekl, že Erdogan se sešel vesměs jen s lidmi, kteří jsou jeho vládě naklonění. Ne všichni vedoucí aktivisté byli pozváni na jednání, dodal Muhcu.

Skupina zastřešující istambulské demonstranty, Taksimská solidarita, podle Reuters oznámila, že delegace lidí, kteří se sešli s Erdoganem, "není reprezentativní" a setkání bylo více méně symbolické.

"Kdyby Taksimská solidarita hovořila s kýmkoli z této skupiny a sdílela s ním informace, mohlo mít setkání s premiérem nějaký smysl. Takhle nyní nemá žádný," řekl podle Reuters Bülent Muftuoglu, který patří k vůdčím osobnostem Taksimské solidarity a je i vysoce postaveným činitelem turecké strany Zelených.

Rozdíl mezi ekology a marxistickými extremisty

Podle Erdoganova hlavního poradce Ibrahima Kalina premiér rozlišuje mezi ekology, kteří zahájili protesty ve snaze zachránit tamější chráněný park před buldozery, a "marxistickými extremisty", kteří házeli na policii kameny a zápalné lahve. Jsou to podle něj výtržníci, kteří nikde na světě, včetně západních demokratických zemích jako USA, Španělsko, Švédsko nebo Británie, "nejsou považováni za pokojné demonstranty".

I turecký prezident Abdullah Gül ve středu v rámci výzvy k dialogu rozlišoval osoby, které mají důvod protestovat a kterým vláda musí naslouchat, a osoby, které páchají násilí.

 

Erdoganova vláda tvrdé ruky a nesmlouvavé výroky vytvářejí ale podle CNN jen malý prostor pro opozici a jsou dlouhodobě trnem v oku mnoha sekulárním Turkům, kteří ho nevolili. Ti také v posledních dnech zaplnili ulice velkých měst a volali po konci Erdoganovy vlády. A byli nimi nejen sympatizanti levice, ale i představitelé profesí střední třídy.

Středa byla v Turecku relativně klidným dnem. Zhruba tři tisíce právníků v Ankaře demonstrovaly proti tomu, že úřady v úterý dočasně zatkly více než sedm desítek jejich kolegů právě v rámci rozehnané manifestace v Istanbulu.