V Plzeňském kraji jsou na dvou místech třetí stupně povodňové aktivity. Nově je na Radbuze ve Staňkově na Domažlicku a druhý stále trvá v Hrádku na Rokycansku na řece Klabavě, kde odpoledne vydali meteorologové výstrahu před extrémním nebezpečím. Řeka ještě bude stoupat, třetí stupeň se na ní udrží nejméně do večera, uvedl Jan Bláha z Povodí Vltavy.

"Na Radbuze byl dosažen hraniční průtok pro třetí stupeň povodňové aktivity, tedy 220 centimetrů. Průtok bude dále stoupat někam k 280 centimetrům, což je až 80 metrů za vteřinu. Kulminace se očekává až během zítřejšího rána nebo dopoledne," sdělil Bláha.

Na Klabavě trvá třetí stupeň v Hrádku a druhý stupeň na odtoku z vodního díla Klabava. "Podél toku se dají očekávat problémy," uvedl Bláha. Klabava kulminovala v Hrádku (s průtokem) 38,5 krychlového metru za vteřinu a 180 centimetrech. "Nyní se to tam otáčí a doufejme, že to bude definitivní, že tam nedotečou ještě další srážky, které ustaly teprve před chvílí," dodal.

Třetí stupně budou podle Bláhy ještě přibývat. Mohou se vyskytnout v Klatovech a na Úslavě. Ale nebude jich zdaleka tolik jako v minulých povodňových dnech. Srážky v regionu už na severozápadě ustávají anebo se snižuje jejich intenzita. Nejvíce prší v Brdech, což může ještě způsobit na Klabavě další problémy. Dále prší v klatovské části Šumavy, tedy v povodí Úhlavy a částečně Radbuzy. V úterý by ještě mělo pršet ráno na Šumavě a v Českém lese.

Krajský krizový štáb v pondělí varoval, že řeky v regionu mohou stoupnout až na třetí povodňový stupeň. Neměly by se ale dostat na úroveň, na jaké byly v uplynulých dnech, maximálně mluví hydrometeorologové o dvouleté až pětileté vodě. Vodohospodáři udržují na nádržích neškodný odtok. Podle meteorologů může na Šumavě a v Českém lese do dnešního večera spadnout 40 až 50 milimetrů srážek.

Voda si vyžádala už 11 obětí

Škody po letošních záplavách se podle posledních odhadů mohou vyšplhat k desítkám miliard korun. Po pondělí už také povodně mají jedenáctou oběť. Hladiny toků už na většině míst klesají, na nejvyšším povodňovém stupni, tedy ohrožení, bylo v pondělí podle vodohospodářů a meteorologů pět úseků řek.

Jedenáctou obětí povodní se stal padesátiletý Slovák, jehož tělo bylo v pondělí ráno nalezeno na Otavě v Sušici. Do řeky spadl v prostoru vodáckého tábořiště několik desítek minut po půlnoci. Zákaz plavby platí pro toky a vodní plochy, kde platí druhý či třetí povodňový stupeň. Za jeho porušení podle premiéra Petra Nečase (ODS) hrozí pokuta až 20 000 korun. Snahou je odradit nezodpovědné lidi. Mezi oběťmi záplav jsou dosud dva vodáci, čtyři jsou nezvěstní.

Vodohospodáři škody po povodních z minulého týdne vyčíslili na 2,2 miliardy korun. Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) oznámil, že škody na Povodí Vltavy činí rámcově 900 milionů korun, na Povodí Labe miliardu a na Ohři 300 milionů Kč. Zemědělci vyčíslili škody na 1,8 miliardy, podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby však dosáhnou až dvou miliard korun.

Odstranění následků sesuvu půdy na rozestavěnou dálnici D8 u Litochovic si vyžádá náklady zhruba stovky milionů až miliardu korun. Škody na vodárenské infrastruktuře a kanalizaci v Praze zřejmě přesáhnou jednu miliardu korun, do desítek milionů jdou škody, které vyčíslují nejvíce postižené kulturní instituce v metropoli. Povodňové škody za 22,5 milionu korun zatím nahlásilo v Plzeňském kraji prvních 16 obcí, nynější záplavy jich ale zasáhly více než 120.

Pojišťovny mají nahlášeno přes 20.000 povodňových škod v objemu několika miliard korun. Pojistné události nahlášené klienty dále přibývají, nyní především z Ústeckého kraje. Klienti již začali hlásit i škody po nedělních bleskových povodních. Částky ještě nejsou konečné, na řadě míst je třeba počkat, až voda opadne.

Nejvyšší povodňový stupeň vládne na pěti úsecích řek

V Česku bylo v pondělí kolem 18. hodiny na nejvyšším povodňovém stupni pět úseků řek. Kromě Labe v Ústí nad Labem a Děčíně to byla Vltava v Českém Krumlově, Klabava v Hrádku a Radbuza ve Staňkově na Domažlicku. Lužnice v Bechyni se pohybuje na hranici druhého a třetího stupně, v noci z neděle na pondělí kleslo Labe v Mělníku. Varování meteorologů před vzestupem hladin toků platí pro povodí Berounky, Otavy, Lužnice a horní Vltavy, vzestupy jsou pravděpodobné i na podhorských tocích v oblastech Moravy a Slezska. Na dolním toku Vltavy a na dolním Labi se pokles hladin postupně zpomalí či přechodně zastaví.

V noci na pondělí přívalové deště zvedly hladiny několika menších toků. Říčky zaplavily několik obcí, mezi nimi i Lužec nad Vltavou na Mělnicku, který byl vytopen už minulý týden. Hasiči zasahovali také například na Mělnicku, Hradecku, Náchodsku, Jesenicku či Domažlicku, kde čerpali vodu ze sklepů, odstraňovali popadané stromy a monitorovali hladiny. Hasičské jednotky stále pracují na severu Čech, kde přívalové deště postihly zejména Chomutovsko, Lounsko, Děčínsko a Šluknovský výběžek.

V pondělí odpoledne prudký déšť zasáhl Lounsko, hasiči čerpali vodu znovu v Lubenci, ale i Žatci a Podbořanech. Lounsko a Děčínsko se přitom s prudkými přívalovými dešti potýkalo už v neděli. Na Plzeňsku byla kvůli velké vodě přechodně v obou směrech uzavřena dálnice D5 mezi 104. a 104,5 kilometrem. Hasiči pomáhali odstraňovat následky silných bouřek také na Jesenicku, Šumpersku a Olomoucku. Celkem dnes hasiči kvůli přívalovým dešťům zatím vyjížděli k více než 550 událostem a evakuovali více než 230 lidí.

Zastupující pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) dnes ve městě odvolal stav ohrožení. V nejbližších dnech by se mohly začít rozebírat protipovodňové bariéry. Od rána je průchozí Karlův most.

Hlavní hygienik Vladimír Valenta upozornil, že kraje zasažené povodní se musejí kvůli riziku přenášení chorob bránit proti dospělým komárům i jejich larvám. Prostředků k hubení komárů je podle něj dostatek.

Kvůli následkům záplav od minulého týdne zůstávají uzavřeny tři železniční trati, České dráhy ale dnes zrušily kvůli záplavám zavedenou náhradní vlakovou dopravu přes Labe v Ústí nad Labem a Děčíně. Provoz na hlavním nádraží v krajském městě obnoví dráhy dnes v noci.