Producent Petr Vachler zatím nepostoupí České filmové a televizní akademii (ČFTA) obchodní známku na výroční ceny Český lev. Nabídku deset milionů korun splatných postupně během deseti let považuje za ultimativní a chce hledat kompromis. ČFTA ale jinou než navrženou cestu nevidí.

"Na Českém lvu nelpím, upřednostňuji jeho pokračování," uvedl Vachler, který 3. června rezignoval na funkci ředitele ČFTA. K licenčním podmínkám, či prodeji Českého lva se nechce vyjadřovat do společného setkání s prezidiem ČFTA, protože se dohodli na společném prohlášení. Kdy se tak stane, není prý schopen určit, prezidium považuje nejzazší termín vyřešení situace konec června.

"Dnes pouze odpovídám prezidiu na ultimativně navržené podmínky z konce května, vše bude záležet na něm. Neprosazuji svou verzi. Mám zájem se dohodnout na pokračování Českého lva, předat jeho organizaci do rukou ČFTA, i když principiálně jsem o prodeji Českého lva neuvažoval a hodlal jsem v pozici producenta pokračovat," řekl Vachler v pondělí.

Český lev

první ročník: v roce 1994

zakladatel: Petr Vachler

předávání cen: Lucerna (Praha)

uskutečněných ročníků: 20

letošní počet kategorií: 21

porotci: ČTFA

cena: skleněná soška lva

Předseda dozorčí rady ČFTA Ivo Mathé však žádnou jinou cestu než nabídnutý desetiletý splátkový prodej nevidí. "Nemohu za prezidium v této chvíli hovořit, ale těžko najdeme jinou možnost. Musíme se však nejprve sejít, abychom měli jednotný názor," reagoval Mathé na pondělní Vachlerovo prohlášení. Nevyloučil možnost, že by akademie existovala dál a ceny by se jmenovaly nepatrně jinak, což by podle něj nebyl velký problém.

Vachler žádal 25 milionů

Podle dřívějších informací Vachler za prodej značky Český lev žádal až 25 milionů korun. "Řekl, že její cenu vidí na úrovni nákladů českého filmu. Když jsem namítl, že umím natočit film za čtyři miliony, odpověděl, že měl na mysli průměrný rozpočet, tedy pětadvacet milionů korun," uvedl koncem května pro server iDnes.cz režisér Vladimír Michálek.

K roztržce mezi Vachlerem a ČFTA došlo poté, co si nechal napsat známku Českého lva na sebe, navíc prý usiloval o získání ochranné známky i na název ČFTA. "Problémy však trvají už několik let a týkají se i kvality nominačních a vyhlašovacích večerů těchto cen," řekl ČTK Mathé koncem května. Vachler je podle něj soukromá osoba, jež vlastní firmu VAC - Vachler Art Company, která předávání Českých lvů produkovala, jednala se sponzory i televizemi.

Českého lva Vachler založil v roce 1993. Filmové ceny se poprvé udělovaly v únoru 1994 za rok 1993, letos už podvacáté. Nejúspěšnějšími se staly snímky Je třeba zabít Sekala a Ve stínu, jejichž tvůrci si v letech 1999 a 2013 odnesli po jedenácti soškách. Nejúspěšnějším tvůrcem je střihač Jiří Brožek, který získal Českého lva osmkrát. Mezi herci mají po pěti oceněních Anna Geislerová a Ivan Trojan. Mezi režiséry jsou nejúspěšnější Jan Hřebejk, Jan Svěrák a Petr Zelenka, kteří mají po třech soškách za režii.