Maďarsko z ústavy vyškrtne část ústavního dodatku, který Evropská unie opakovaně kritizovala. Podle maďarského ministra zahraničí Jánose Martonyiho parlament ze základního zákona země vyjme pasáže o mimořádné dani v souvislosti s rozsudkem Soudního dvora EU a sporné části o dohledu nad soudnictvím, napsala agentura MTI.

Bruselu se rovněž nelíbí regulace volební kampaně, ta nicméně zůstane beze změny.

Jak Martonyi uvedl, Budapešť již zaslala dopis Evropské komisi, ve kterém ji informuje o všech plánovaných změnách ústavy. Evropská unie v posledních týdnech Budapešť opakovaně vyzývala, aby vysvětlila všechny sporné části čtvrtého dodatku.

Ten prezident János Áder v březnu i přes výhrady opozice, Bruselu i maďarského ombudsmana Mátéa Szabóa podepsal.

Evropská komise kritizovala především pravomoc šéfa maďarského úřadu pro dohled nad soudnictvím, který může kontrolovat a přesouvat případy. O možnost převést případy k jinému soudu zmíněný úřad přijde. "Vláda vyřeší problém přetížených soudů určitými strukturálními změnami," prohlásil podle agentury Reuters šéf maďarské diplomacie na tiskové konferenci.

Sporná je také klauzule o platebních závazcích v souvislosti s verdikty Soudního dvora EU. Zmíněná ústavní pasáž uvádí, že pokuty udělené tímto soudem mohou být napříště uloženy přímo občanům jako mimořádná daň, aby sankce již vláda nemusela platit z rozpočtu.

Evropské komisi se nelíbí ani omezení propagace politických stran. V tomto směru Budapešť nicméně žádnou změnu nechystá. Martonyi v pátek prohlásil, že volby do Evropského parlamentu se v zemi uskuteční podle stejných pravidel jako jakékoli jiné národní hlasování.

Maďarský premiér Viktor Orbán změnil za poslední tři roky množství zákonů v zemi, protože má většinu v parlamentu. Podle něj jde o změny demokratické. Právním expertům EU vzkázal, že pokud mají nějaký problém s ústavními dodatky, mají o tom předložit důkazy.

Analýzu ústavních změn v Maďarsku nedávno prováděla i Benátská komise, odborný orgán složený z bývalých ústavních soudců Rady Evropy, kteří monitorují porušování lidských práv v Evropě. Výsledky svých zjištěni by měla představit ještě tento měsíc.