Oficiální čínský deník Žen-min ž'-pao včera naznačil, že Čína má v ruce ještě spoustu dalších karet, jak může reagovat na antidumpingová cla, která na dovoz čínských solárních panelů zavedla Evropská unie.

Clo začalo platit od včerejška a zpočátku bude ve výši 11,8 procenta. Pokud se Brusel a Peking do dvou měsíců nedohodnou na řešení sporu, clo se v srpnu v průměru zvýší až na 47,6 procenta. Čína ve středu zareagovala sdělením, že už začala zkoumat možnosti antidumpingových opatření na vína, která pocházejí ze zemí EU.

"Čína nechce obchodní válku, ale obchodní protekcionismus nemůže přinést nic jiného než protiútok," napsal Žen-min ž'-pao, který tlumočí názory vládní komunistické strany. Dodal rovněž, že upadající Evropa musí pochopit, že se dál nemůže vyvyšovat nad další země.

"Časy se mění a velmoci povstávají a padají. A přesto to nezměnilo hluboce zakořeněné naduté postoje jistých Evropanů," napsal.

Evropské clo by bylo těžkou ranou pro řadu čínských společností, jako je Trina Solar, Suntech Power Holdings a Yingli Green Energy. Dá se očekávat, že clo by jejich produkty v Evropě zdražilo.

Agentura Reuters se domnívá, že evropská vína si Čína jako první terč svých protiopatření vybrala spíš jako symbolický krok. Mnohem větší dopady by mělo, kdyby se zaměřila na průmyslový export, například na letouny Airbus, které ve francouzském Toulouse vyrábí skupina EADS.

Čína je největším výrobcem solárních panelů na světě. Evropská unie ji obviňuje, že na evropském trhu prodává tyto panely pod výrobními náklady, aby vytlačila konkurenci. Evropa je největším solárním trhem na světě. Čínské firmy podle evropských výrobců nyní ovládají více než 80 procent evropského trhu se solárními panely, ačkoli ještě před několika lety na něm měly téměř nulový podíl.

Česká fotovoltaická průmyslová asociace včera uvedla, že zavedení evropského antidumpingového cla omezí dostupnost fotovoltaických panelů. Domnívá se, že v Česku se kvůli tomu může dostat do ohrožení až 4000 pracovních míst.

"V kombinaci se zastavením provozní podpory ke konci roku se solární elektrárny stanou pro běžné občany prakticky nedostupné," napsala ředitelka asociace Zuzana Musilová.

"To těžce dopadne na zhruba 200 výrobců a instalačních firem a další desítky firem zajišťujících servis, monitoring výkonu a jiné služby. Bude tak ohroženo zhruba čtyři tisíce pracovních míst v České republice," doplnila.

Související