Ačkoli na boj s letošní velkou vodou vyčlenila armáda na dva tisíce vojáků, s letectvem už to tak slavné není. Letuschopna je totiž jen polovina vrtulníků Sokol, které jsou speciálně určené pro záchranu či evakuaci lidí.

„V současné době z deseti těchto vrtulníků nelétá pět,“ potvrzuje mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Důvod je prostý: vrtulníky, které český stát v devadesátých letech vyměnil s Polskem za stíhačky MiG-29, musejí na generální opravy. Přiblížily se už totiž předepsané hranici 3 000 letových hodin. „Do tohoto stavu jim zbývá dolétat řádově několik letových hodin. Toto množství však musí být zachováno pro možnost přeletu vrtulníků do opravárenského závodu v Polsku,“ vysvětluje Růžičková.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.