Zatímco energetické jedničce na českém trhu, skupině ČEZ, v loňském roce klesly zisky před zdaněním o 2,1 procenta, Energetický a průmyslový holding (EPH) má dobře našlápnuto. Druhá největší energetická společnost v Česku v loňském roce víc než zdvojnásobila zisk před zdaněním na 10,1 miliardy korun.

Tržby EPH se meziročně zvýšily o deset miliard na 35,75 miliardy korun. Většina příjmů holdingu pocházela z prodeje elektřiny, uhlí, tepla a zemního plynu. EPH loni ve svém německém hnědouhelném dolu Mibrag vytěžil 18,7 milionu tun uhlí a v polském černouhelném dole PG Silesia 0,8 milionu tun uhlí. Holding v roce 2012 vyrobil 6,4 terawatthodiny elektřiny a 19 400 terajoulů tepla. Tyto údaje navíc nezahrnují vliv společnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ve kterém získal EPH podíl 49 procenta v lednu 2013.

ČEZ se však vloni tak pozitivními výsledky pochlubit nemohl. Přestože tržby skupiny meziročně vzrostly o více než pět miliard na 215,1 miliardy korun, provozní zisk před úroky, daní a odpisy meziročně klesl o 1,8 miliardy na 85,5 miliardy korun. Čistý zisk pak meziročně klesl o 1,5 procenta na 40,2 miliardy korun.

Předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš argumentoval zhoršené hospodářské výsledky nestabilitou na evropském energetickém trhu, poklesem velkoobchodních cen elektřiny a těžko předpovídatelnou budoucností.

Ani letošek nebude pro ČEZ bezproblémový. Od začátku roku totiž musela skupina řešit problémy s investicemi v Albánii a Bulharsku. EPH na druhou stranu letos uskutečnil dvě velké investice. Po akvizici minoritního podílu v SPP podepsal letos holding dohodu o koupi 49procentního podílu ve společnosti Stredoslovenská energetika, jejž držela francouzská EDF. Obě investice se pohybují kolem 1,7 miliardy eur.

Akcionáři EPH jsou skupina PPF (podíl 44,44 %), J&T (37,04 %) a Daniel Křetínský (18,52 %), který odpovídá za manažerskou správu holdingu.