Pokud ČSSD uspěje v příštích volbách, pokusí se upravit podmínky vyrovnání s církvemi. Mohla by jim vzít finanční příspěvek na činnost a také změnit zákon o církevních restitucích.

Ve středu to prohlásil místopředseda strany Lubomír Zaorálek, podle něhož by se změna současného stavu měla stát i součástí volebního programu sociálních demokratů.

"Já si myslím, že ten finanční příspěvek, který je v rozsahu 17 miliard, tak tam nevidím žádný právní problém, ten se dá zrušit okamžitě," řekl k plánům své strany Zaorálek, podle něhož ČSSD s navrácením církevního majetku v zásadě souhlasí, nikoliv však s jeho konkrétním provedením.

Zákon o majetkovém vyrovnání, který v pondělí posvětil Ústavní soud, otevírá církvím cestu k nemovitému majetku v hodnotě zhruba 75 miliard korun.

Během 30 let stát církvím vyplatí také 59 miliard korun navýšených o inflaci jako náhradu za nevydaný majetek. Zároveň bude během 17 let snižovat příspěvek na podporu činnosti, který nyní činí asi 1,5 miliardy korun ročně.

Místopředseda největší opoziční strany se obává prolomení hranice února 1948 a zpochybňuje i výši finanční náhrady. "Nám připadá, že tahle finanční náhrada je nesmírně sporná, a my budeme jednat s církvemi a usilovat o změnu zákona a snížení té náhrady," uvedl.

Nevyloučil přitom ani možnost změny zákona bez souhlasu církví, které již se státem podepsaly příslušné smlouvy.

I u Ústavního soudu se na to děla debata a dala by se číst i tak, že ono nelze jednoduše ty smlouvy nadřazovat zákonu. To znamená, že může být i právní výklad, že zákon se dá změnit, a pak se budou řešit smlouvy," uvedl Zaorálek s tím, že to bude ještě předmětem analýzy.

Ve volebním programu by podle něj měli sociální demokraté označit současný stav za nespravedlivý a vyjádřit připravenost jej změnit tak, aby odpovídal "elementárním požadavkům férovosti".