Modrá fasáda čerstvě zrekonstruovaného hlavního nádraží v Ústí nad Labem postupně mizí pod kalnou vodou plnou větví a odpadků. Odbavovací halu stanice, opravené za 47 milionů a otevřené letos v únoru, špinavá břečka zcela zaplní dnes odpoledne. Tehdy by hladina Labe měla překročit jedenáct metrů.

"To bylo slibů od politiků, jak bude všechno chráněné před povodněmi. A pořád to není," zlobí se opodál padesátiletý ústecký rodák Vilhelm Novák. Tak jako stovky dalších se přišel včera odpoledne podívat, jak přibývající voda ukrajuje metr za metrem z městského centra a přivolává tak vzpomínky na rok 2002, kdy povodně zničily rozsáhlé části města.

Pro region, zkoušený vysokou nezaměstnaností, trápícími se průmyslovými podniky, napjatou sociální situací či zadluženou samosprávou, je příchod druhé stoleté vody během jedenácti let zničující. Komunistický hejtman Oldřich Bubeníček už prohlásil, že kraj má v rezervních fondech jen pár milionů, ačkoli očekává škody převyšující miliardu korun.

Labe, jehož hladina dnes podle odhadů hydrologů dosáhne 11,5 metru, zřejmě znovu zpustoší i pravý, střekovský břeh. Kousek od řeky bydlí několik tisíc lidí, sídlí tam krajský i okresní soud, stojí areál Setuzy a stovky Ústečanů tam mají rekreační chaty - které většinou kompletně přestavěli po minulých záplavách.

To, co Ústí nad Labem nebo Děčín teprve čeká, si města ležící o pár desítek kilometrů níž proti proudu už prožila. Desítky kilometrů čtverečních jsou pod vodou v Kralupech, Mělníku, na Litoměřicku. Celkem se zatím muselo v Čechách evakuovat na osm tisíc lidí, více než dvě třetiny z toho pak v Ústeckém kraji.

A Labe stále ještě nedosáhlo všude vrcholu. Terezín neuchránily ani nachystané protipovodňové zábrany - stavaři je nestihli o pár měsíců dokončit.

"Kdyby voda přišla v září nebo říjnu, obec už by byla chráněna. Tam, kde je to možné, je nezbytné pokračovat v protipovodňových opatřeních, to znamená suché poldry, hrázní systémy, mobilní systémy," řekl při návštěvě pustého Terezína premiér Petr Nečas.

Že stačilo "málo" a mohl se zachránit majetek za miliony, by Nečasovi podepsala i rodina Hybšlových z nedalekých Počapel. Včera ve vylidněné obci celý den sledovali stoupající vodu, Labe se šplhalo po jejich červeném domku, na němž před nedávnem dodělali zateplení i novou omítku. "Dokončili jsme to loni na jaře. A teď to přijde znovu," postěžovala si paní Hybšlová.

 

Zuzana Keményová, Martina Součková
s přispěním Luboše Kreče

 

4 miliardy

již vyhradila vláda v rozpočtu na odstranění následků záplav.

1,3 miliardy

uvolní Fond dopravní infrastruktury na opravy silnic a železnic.

100 milionů

uvolní úřady práce na mzdu nezaměstnaným odstraňujícím povodňové škody

51 500 Kč

mohou dostat lidé, kteří se kvůli povodni ocitnou v hmotné nouzi.

 

Zpravodajství sledujte na http://IHNED.cz/povoden

MĚLNÍK POD VODOU
A velká voda se valí na sever: k Ústí nad Labem a Děčínu.
FOTO: JIŘÍ KOŤÁTKO

Související