Protivládní protesty v Turecku, spojené s potyčkami s policií, vypukly dnes již čtvrtý den po sobě. Pořádkové síly použily slzným plyn proti tisícovce převážně mladých demonstrantů v centru metropole Ankary, napsala agentura Reuters. Při protestech bylo podle úřadu více než 170 lidí zraněno.

Policie zasáhla poté, co se dav demonstrantů přiblížil k zátarasům uzavírajícím přístup k úřadu premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. Manifestanti skandovali hesla jako "Tayyipe, podej demisi".

Turecký prezident Abdullah Gül dnes podle agentury AFP vyzval obyvatele, aby s protesty přestali, a ujišťoval je, že byli vyslyšeni. "Demokracie nepředstavuje jen volby. Je zcela přirozené vyjadřovat jiné názory pokojnými demonstracemi," podotkl podle agentury Anadolu.

Nedělní násilné demonstrace se protáhly do noci na dnešek. Největší střety mezi manifestanty, požadujícími demisi premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, a pořádkovými silami se odehrály v centru Istanbulu. Na Bosporské třídě vytrhali demonstranti dlažbu, strhli kryty autobusových zastávek a značky, aby postavili barikádu.

Zátarasy nadále uzavíraly ulice vedoucí k úřadu premiéra, kde použila policie nejvíce slzného plynu k rozehnání protestujícího davu. Tradičně se nejvíce protestujících sešlo na nyní již symbolickém Taksimském náměstí, kde protesty před čtyřmi dny vypukly, a to kvůli plánu na pokácení stromů v tamějším parku v rámci kontroverzního developerského projektu. V sobotu náměstí pořádkové síly na Erdoganův příkaz vyklidily.

Tisíce lidí manifestovaly dlouho do noci i v metropoli Ankaře, kde je policie tvrdě vytlačila z centrálního náměstí Kizilay. "Nikdo tě nechce, Tayyipe!" skandovali demonstranti podle agentury AFP.

Kanceláře vládní islámské Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) v Izmiru zachvátil požár v noci poté, co nich někdo vhodil několik zápalných lahví. Hasiči oheň poměrně rychle zlikvidovali.

Úřady tvrdí, že zranění utrpělo 58 demonstrantů a 115 policistů. Nezávislé zdroje hovoří zhruba o tisícovce zraněných, přičemž jen v Ankaře je po vážných poraněních hlavy nejméně šest osob v kritickém stavu. Organizace Amnesty International dokonce informovala o dvou mrtvých, což ale jiné zdroje nepotvrdily. Premiér podle zpravodaje LA Times Mahira Zeynalova shrnul poslední průběh demonstrací.

 

Turecký ministr vnitra Muammer Güler v neděli řekl, že policie během demonstrací zadržela více než 1700 lidí, většinu už ale propustila. Güler dodal, že od úterý se po celé zemi uskutečnilo celkem 235 demonstrací v 67 městech.

Erdogan v neděli popřel, že má autoritářské sklony. "Diktátorství nemám v krvi ani povaze," prohlásil. Obvinil rovněž demonstranty, že se v zemi snaží podkopat demokracii.