Kubánská disidentka Yoani Sánchezová se po několikaměsíční cestě vrací do vlasti. Tam ji ale podle agentury AP neuvítají žádní gratulanti s květinami nebo živý hudební doprovod. Většina jejích krajanů ani netuší, že někde byla. Blogerku navíc čeká nejistá budoucnost pokud jde o vztahy s úřady.

"Je příliš brzy na to, abychom věděli, co to přinese, jaký dopad to bude mít. Čeká ji ještě hodně práce při realizaci jejích snů," řekl AP manžel Sánchezové a opoziční novinář Reinaldo Escobar.

V několika tweetech ve středu Sánchezová, která je nyní ve Španělsku, oznámila, že se vrací na Kubu po "nekonečné cestě". Zároveň dodala, že je "šťastná, vyčerpaná a plná nápadů".

Do světa se disidentka vypravila díky lednové novele migračního zákona, po níž už Kubánci nepotřebují k opuštění ostrova výjezdní doložku a stačí jim pouze pas.

Sánchezová odletěla z Kuby poté, co úřady v minulosti zamítly dvacet jejích žádostí o povolení cesty do zahraničí. V únoru navštívila i Česko.

Stejně jako Sánchezová dostali pas i další známí kubánští disidenti. Některým ovšem úřady cestovní doklad odmítly vydat.

Související