Malé jaderné reaktory sice v Česku ještě nestojí, decentralizace energetických zdrojů, tedy lokální výroba pro potřeby nemocnice, města nebo třeba sídliště, však novinkou není. Stále častěji se prosazují malé plynové takzvané kogenerační jednotky, které vyrábějí zároveň elektřinu i teplo. Letos je zavádějí pro vytápění třeba v Ústí nad Orlicí nebo Vysokém Mýtě. Slibují si od toho nižší náklady na energii.

Základní výhodou kogenerace totiž je energetická účinnost kolem 90 procent. Tedy, že na rozdíl od klasických elektráren využije téměř veškerou energii obsaženou v palivu. Část z ní je použita na vytápění, část na výrobu elektřiny, která se pak může prodávat do sítě, a snižovat tak náklady na teplo.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.