Násilnosti na švédských předměstích by Evropany neměly překvapit. Nejsou první svého druhu a nejsou ani nejvážnější. V roce 2005 zachvátily podobné nepokoje 274 francouzských obcí, v nichž bylo vypáleno na devět tisíc aut a mnoho úřadoven. Hmotná škoda přesáhla 200 milionů eur, počet raněných na straně policistů i výtržníků šel do stovek a počet zatčených se přiblížil třem tisícovkám.

Motivace útočníků byla stejná jako později ve Švédsku. Už dlouho měli pocit, že je většinová společnost diskriminuje, a teď jí ty zdánlivé či skutečné ústrky hodlali vrátit i s úroky. Bouře menšího rozsahu zažili také v dalších evropských zemích, například v Británii. Ta se od středy vyrovnává s daleko drastičtějším příkladem selhání komunitního soužití. Dva Britové z přistěhovaleckých rodin brutálně zavraždili svého vrstevníka. A opět, zdaleka to není poprvé - ani v Británii -, co se potomci imigrantů takto drsně postavili proti nové vlasti.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.