Britské stíhačky odklonily kvůli incidentu na palubě letadlo pákistánských aerolinií na londýnské letiště Stansted. Stroj s 297 cestujícími zejména s britskými a pákistánskými pasy směřoval z pákistánského Láhauru do Manchesteru.

Policie potvrdila, že letadlo bylo odkloněno na letiště Stansted, které je určeno pro protiteroristické akce. Incident se vyšetřuje, zatím nejsou známy žádné větší podrobnosti.

"Na palubě došlo k incidentu, kterým se nyní zabývá policie i další orgány," uvedli stroze policejní mluvčí.

 

Jasné je prozatím jen to, že policie na letišti zadržela dva podezřelé muže, které vyvedla z letadla. Z toho později vystoupili i ostatní cestující, podle médií nebyl nikdo zraněn.

Co se ale v kabině skutečně odehrálo, zatím nikdo neví. "Podle našich informací někdo vyhrožoval bombovým útokem," řekl pro CNN mluvčí pákistánských aerolinek Zufíkar Bijarání. To se ale zatím nepodařilo ověřit. Deník The Sun poté informoval, že v průběhu letu ztratily pozemní stanice rádiový kontakt s pilotem.

Televize Sky News naopak uvedla, že podle svědků se dva muži pokusili opakovaně dostat do pilotní kabiny. Jiný z cestujících řekl soukromé televizi Geo TV, že oba podezřelí měli spor s posádkou. Policie je po přistání vyvedla v poutech a poté urychleně doprovodila z letadla všechny cestující i posádku.

Na video z letiště Stansted se můžete podívat zde:

Britská BBC píše, že stíhačky doprovází dopravní letadla v několika případech: pokud existuje nebezpečí výbuchu bomby, pokud je letadlo uneseno, ale i v případě, že posádka nemůže komunikovat s kontrolní věží nebo když je na palubě problematický pasažér.

Fotografii pákistánského letadla na Twitter poslal jeden z uživatelů sociální sítě.

"V tomto případě je ale zajímavé, že letadlo bylo – alespoň podle prvních zpráv - pouze 10 před přistáním, když se rozhodlo o jeho odklonění na Stansted. Fakt, že se destinace změnila jen deset minut před přistání by mohl poukazovat na to, že se jednalo o vážnou bezpečnostní hrozbu," cituje BBC odborníka na letectví Philipa Bauma.

Související