Protikorupční policie navrhla obžalovat dva bývalé zaměstnance Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a další tři lidi, kteří podle ní chtěli neoprávněně získat licenci na provoz solární elektrárny. Podle detektivů mohli způsobit škodu až 240 milionů korun.

Pětice chtěla získat licenci na elektrárnu v Olomouckém kraji na sklonku roku 2010, kdy byla ještě garantována podstatně vyšší cena za výkup elektřiny než u staveb uvedených do provozu v roce 2011. "K vydání licence mělo podle závěrů kriminalistů dojít na základě předložení nepravdivých dokumentů Energetickému regulačnímu úřadu," uvedl mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej.

Podle dokumentů měla být elektrárna z části dokončena, ve skutečnosti však nebyl k 30. prosinci 2010 nainstalován ani jeden fotovoltaický panel. Pokud by policisté nezasáhli, pětice by si prý přišla v následujících 20 letech až na 240 milionů korun. Na nesrovnalosti nakonec upozornili pracovníci distribuční společnosti, kteří koncem roku 2010 stavbu kontrolovali.

Jednatele společnosti, která si stavbu elektrárny objednala, dalšího zaměstnance této firmy a zástupce zhotovitele policie stíhá pro pokus o podvod. "Ti se měli různým způsobem podílet na předložení nepravdivých dokumentů ERÚ (mj. reklamační protokoly a předávací protokoly) potřebných k vydání licence, ačkoliv měli vědět, že elektrárna není dokončena a je nefunkční," vysvětlil Ibehej.

 

Dva někdejší zaměstnance ERÚ pak detektivové viní z maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Jeden z nich prý provedl hrubě nedbale kontrolu, když zaměnil elektrárnu s další již postavenou, která byla vedle. "Druhá osoba si při kontrole předložených zpráv a dokumentů (dne 31. prosince 2010) neměla všimnout v nich uvedených rozporů a následně ten den měla vydat licenci k výrobě elektrické energie na dobu 25 let," dodal mluvčí.

O případném podání obžaloby bude nyní rozhodovat Krajské státní zastupitelství v Brně.