Příčinou lidského úspěchu i prokletí je naše možnost (a zároveň téměř i nutnost) chápat sebe i svět v rámci polárních protikladů. Velmi hezky to ilustruje známý biblický příběh o vyhnání z ráje - důvodem byl vlastně pád do polárního vnímání světa po ochutnání ovoce ze stromu poznání dobrého a zlého: tedy binárních protikladů.

Potom následovalo bolestné oddělení od přírodní samozřejmosti a "nevinnosti". Lidové podání obmyslilo ďábla celou spoustou poukazů na takovéto rozštěpení či rozdvojení: rohy, vidle, sudokopytná kopyta, rozeklaný hadí jazyk... Křesťanské podání navíc přikazuje být horký či studený, ale nikoli vlažný, tj. přichýlit se plně k jednomu či druhému extrému polarit. Nutnost "polárního" rozhodování na nás naléhá v podstatě celý život: každým naším rozhodnutím se nám sice nějaká možnost otevře, ale také nějaká, většinou nastálo, zavře. Jedeme-li studovat strojírenství, uzavírá se nám prakticky s jistotou kariéra námořního lupiče. Celý život řešíme takovéto binární rozcestníky a dilemata - staré německé úsloví ostatně praví: "Wer hat Wahl, der hat Qual" (kdo má na vybranou, ten má trápení). V průběhu života se jen mění povaha těchto rozhodnutí (vdát se za Lojzu či za Karla versus jít do hospicu či do LDN). Že je naše pouť u konce, poznáme nejlépe podle toho, že na konci už žádné mrazivé rozhodnutí nečeká a jediná cesta vede pod zem...

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.