Pokles české ekonomiky trvá už rok a půl a v posledním čtvrtletí ještě zrychlil. Tuzemské hospodářství navíc ztratilo poslední oporu, kterou byl export. Špatná čísla trh čekal, ale skutečná výše propadu - meziročně se ekonomika scvrkla téměř o dvě procenta - je velkým překvapením.

Nepříznivý domácí vývoj se proto okamžitě promítl do kurzu koruny. Během devíti minut poté, co statistický úřad předběžné odhady o propadu HDP za první čtvrtletí umístil na svůj web, ztratila koruna vůči euru 13 haléřů a během sestupu prorazila hranici 26 Kč za euro. "Tak výrazná reakce na oznámení údaje o HDP je nezvyklá," říká analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.