Manželé Karel a Eva spolu žijí 15 let, mají dvě děti a rozestavěný dům. Nyní se rozcházejí a vzájemně se obviňují, kdo za rozpad rodiny může. Oba zároveň chtějí mít rozchod "co nejdříve za sebou", netrápit hádkami děti, vyřešit majetek.

Podobných případů končí v soudních síních ročně stovky. Než padne verdikt, musí obě strany často čekat měsíce. Za pomoci mediátora přitom podle Asociace mediátorů České republiky zvládli svůj rozchod vyřešit během dvou sezení za tři hodiny.

„Mediace sice není svatým grálem, který by zaručoval dohodu na sto procent, ale je rozhodně důstojným a rychlým způsobem hledání řešení, když běžná jednání ztroskotají. Měla by být první možností, kterou strany před vyhrocením sporu formou žaloby k soudu či arbitráže zváží,“ tvrdí Martin Svatoš, který patří mezi první mediátory zapsané v dubnu na seznam mediátorů ministerstva spravedlnosti.

Nový občanský zákoník
IHNED.cz připravil s generálním partnerem, advokátní kanceláří KPMG Legal, a s advokátní kanceláří PRK Partners sérii článků, které mají pomoci v základní orientaci v novém soukromém právu. Speciál naleznete na ihned.cz/obcan nebo v menu na HNZprávy. Materiály budeme na stránku přidávat po celý letošní rok.
Mediace pomůže vyřešit spor levněji a rychleji než soud, tvrdí právník - čtěte ZDE

Martin Svatos mediator and arbitratorMediátor podle Svatoše sice nemůže manželství rozvést, ale řízení značně urychlí.

„Rozvod je výhradní pravomoc soudu. V mediaci je naopak možné dohodnout například vypořádání majetku,“ vysvětlil v on-line rozhovoru se čtenáři IHNED.cz.

Zákon o mediaci, který začal platit v září loňského roku, navíc umožňuje soudům, aby hádající se protistrany poslaly nejprve na tříhodinový pohovor za mediátorem a teprve poté – když k dohodě nedojde – s nimi řešily spor v soudní síni.

Pravdou je, že to soudy zatím nevyužívají. „Je to novinka, mnozí o tom ani nevědí,“ vysvětluje Svatoš.


Proč by lidé měli při rozhodování sporu jít za mediátorem místo k soudu? Je dohoda uzavřená v kanceláři stejná jako verdikt soudu? Na jaké spory se mediace vůbec nehodí a u kterých má zase velkou naději na úspěch? Kolik sezení u mediátora stojí?

Na otázky čtenářů IHNED.cz odpovídal JUDr. Martin Svatoš

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
fifina
Když se lidé chtějí dohodnout, tak k tomu nepotřebují mediátora. Když se dohodnout nechtějí, tak jim je na nic. Přesvědčte mne, že je to jinak. Františka
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Dalo by se říci, že toto je jedna z nejčastějších otázek, se kterými se mediace musí vypořádat. Máte stoprocentní pravdu, že pokud se strany chtějí dohodnout, mediátora nepotřebují. V takovém případě je ideální, pokud se soudu vyhnou klasickým jednáním, což je jen žádoucí. Na druhou stranu, pokud se nedovedou dohodnout samy, je tu právě prostor pro mediaci. Mediátor dokáže správným postupem odhadnout nová témata diskuze, použít správné techniky a snížit emoce. V takovém případě se pak celá řada stran dohodne, ačkoliv to nejprve nepovažovala za možné. To je jen zcela logický a pochopitelný pocit, který strany mají před mediací. Na jejím konci jsou naštěstí většinou opačného názoru.
JUDr. Martin Svatoš
Míla
Dobrý den, jak je to s náklad na mediátora? Kdo přesně spor platí? A co když pak nezaplatí?
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Mediace je zpravidla hrazena stranami na půl, ale jsou i případy, typicky ve spotřebitelských sporech, kdy jedna ze stran je ochotna (zpravidla ta ekonomicky silnější) hradit náklady sama. Pokud s tím souhlasí i druhá strana, je taková situace v naprostém pořádku. Situace, kdy jedna ze stran nezaplatí, by se řešila jako každé jiné prodlení smluvního plnění, nicméně takové situace, alespoň pokud je mi známo, v praxi prakticky nenastávají. Zpravidla se totiž služby mediátora hradí dopředu formou záloh, které jsou následně vyúčtovány. Tento postup je používán i kupříkladu na Mezinárodní obchodní komoře v Paříži, kde jsem pracoval.
JUDr. Martin Svatoš
Petr
Kde najdu reference? Jak poznám, že je to dobrý mediátor a není spřízněný s druhou stranou sporu?
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Toto je velmi důležitá otázka. Samotná volba mediátora je asi nejdůležitější krok, které strany učiní a na kterém závisí úspěšnost mediace. V současnosti již funguje tzv. Seznam zapsaných mediátorů, což jsou mediátoři, kteří splnili určité požadavky vyžadované zákonem a nad kterými vykonává dohled Ministerstvo spravedlnosti, resp. ČAK. I tehdy se však budete muset rozhodnout. Osobně se domnívám, že dobrý mediátor musí mít patřičné vzdělání a zkušenosti, pokud možno ze zemí, kde mediace běžně funguje. Jako v každém odvětví pak platí, že nejlepší je doporučení někoho, kdo má s mediací zkušenosti.
JUDr. Martin Svatoš
kohoutek
Proč by třeba nemohli vzniknout i transformátoři, kteří by soudní spor přetransformovali na něco jiného.
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Tzv. transformativní mediace již skutečně existuje a jejím cílem je přeměnit spor, respektive sporný vztah na normálně fungující vztah. Snaží se tedy o změnu a nápravu, ba skoro rehabilitaci mezilidských vztahů. Osobně zastávám v mediaci jiné přístupy. Tento přístup se však formálnímu mimosoudnímu řešení příliš nepodobá a patří spíše do oblasti psychologie. Dovedu si představit jeho dobrovolné uplatnění v rodinných vztazích, již méně pak v obchodních či občanskoprávních sporech. Některými odborníky pak není jako mediace uznávána vůbec.
JUDr. Martin Svatoš
Tazatel
Dobrý den, zajímalo by mne jak náročné jsou zkoušky, jaké finanční náklady jsou kladeny na uchazeče/zapsaného mediátora (pojištění?) a zejména, zda do výběru promlouvá ČAK, která - dle mého názoru - bude klást co největší překážky, neb se jedná o narušitele klasického advokátního businessu. Zajímají mne spíše praktické zkušenosti. Děkuji!
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Zkoušky mediátora jsou velmi náročné. Prvním kolem prošla asi třetina uchazečů, což vysvětluje i ten fakt, proč bylo do seznamu zapsáno pouze 6 mediátorů. Z tohoto důvodu je třeba důkladné přípravy formou některého ze školení, které pořádá nejlépe některý z mediátorů, který již zkouškou prošel. Pokud se týká nákladů samotné zkoušky, uchazeč musí zaplatit správní poplatek 5000Kč za zkoušky i za každé jejich opakování a následně (v případě úspěchu) dalších 5000Kč za zápis. ČAK vykonává státní správu ve vztahu k mediátorům, kteří jsou současně advokáty, tj. pro neadvokáty je v tomto směru relevantní Ministerstvo spravedlnosti. Z tohoto důvodu do výběru mediátorů příliš nemluví. Naopak, někteří členové ČAK mediaci významně podporují. Problém může nastat spíše u řadových advokátů, kteří z finančních důvodů mediaci svým klientům nedoporučí, ačkoliv by byla v jejich případě vhodná.
JUDr. Martin Svatoš
Jan finster
Dobry den, pokud se chci ve sporu dohodnout, ale protistrana nikoliv, mohu pozadat soud o narizeni mediace? A je povinnen mi vyhovet? Kdo potom mediatora plati? Dekuji za odpovedi Honza
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Navrhnout soudu toto řešení můžete, ale je na uvážení soudu, zdali první tři hodiny s mediátorem nařídí. Osobně se domnívám, že dobrovolnost je jednou ze základních zásad mediace, která zaručuje její úspěšnost. Vždy je však možné zkusit druhou stranu o výhodách mediace přesvědčit a pak řízení přerušit a dosáhnout dohody prostřednictvím mediace, kterou je pak možné schválit prostřednictvím soudního smíru. K nákladům na mediaci viz výše.
JUDr. Martin Svatoš
pokr
přiměje mediátor dlužníka ke splacení dluhu, navíc když už je dlužník zexekuován v jiných kauzách, resp. stojí před osobním bankrotem?
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Osobní bankrot, resp. zahájení insolvence, je významným krokem, který použití mediace, pokud se finančích otázek týče, velmi omezuje. Na druhou stranu, předtím, než je tato fáze zahájena, lze mediaci využít se všemi výhodami, které nabízí, samozřejmě bude záležet na rozsahu nařízené exekuce etc.
JUDr. Martin Svatoš
Roman
Dobry den, je mozne dosahnout dokonceni sporu o vyrovnani majetku v SJM prostrednictvim mediatora (v jinem meste) v pripade, ze doslo k rozsudku usnesenim napadne se priklanejici k navrhu zalujici strany (duverny vztah advokatky protistrany a soudce - obtizne dokazovatelne)? Zalujici strana nema na spravedlivem posuzovani zajem, protoze diky spolecnym zavazkum je konecny vysledek vyrovnani pro zalujici stranu zaporny. Zalujici strana naopak pozaduje vyznamnou castku ve svuj prospech. Jake kroky je mozne podniknout. V soucasne dobe probehlo odvolani a bude pravdepodobne obnoveno rizeni (bohuzel u stejneho soudce). Dekuji za predem za odpoved
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Samozřejmě, vždy je možné se dohodnout, ale podstatou bude souhlas protistrany, jinak není problém mediaci o vyrovnání SJM zahájit.
JUDr. Martin Svatoš
foranda
Kde naleznu seznam zapsaných mediátorů?
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Seznam zapsaných mediátorů naleznete na stránkách Ministerstva spravedlnosti, kde je v současnosti zapsáno 6 mediátorů. Odkaz naleznete zde: http://mediatori.justice.cz/MediatorPublic/Public/FR003_ZverejneniVybranychUdaju.aspx
JUDr. Martin Svatoš
fanda
Pomůže mi mediace i v příhraničním sporu dvou firem? V jakém bude jazyce?
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Toto je přesně případ, kdy je mediace zcela ideální, neboť strany zabrání soudu v cizí zemi s cizím právním řádem. Jazyk záleží na vůli stran, což je v takových sporech nejčastěji angličtina nebo francouzština. Samozřejmě pak musíte nalézt mediátora, který takový jazyk ovládá, což zjistíte v seznamu mediátorů vedených Ministerstvem spravedlnosti. Viz výše.
JUDr. Martin Svatoš
alena
Dobrý den, uvažujeme s manželem o rozvodu. Pokud se s mediátorem dohodneme na rozdělení majetku, péči o děti a výživném, co se stane v případě, když jeden dohodu poruší? A jak postupovat, pokud budu v budoucnu chtít zvýšení výživného? Bude případně soud na naše předchozí rozhodnutí zřetel? Nebudu muset mít obavy, že třeba naopak výživné sníží? Děkuji za informace Alena
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Mediační dohodu lze učinit vykonatelnou, takže se stává exekučním titulem, a to formou notářského zápisu či soudního smíru. Na druhou stranu, v rozvodu je celá řada problematik, které musí rozhodnout soud - typicky samotné rozvedení manželství. Dohoda stran o Vámi zmíněných tématech je samozřejmě ulehčením a usnadněním, které by mělo v zásadě rozvod urychlit.
JUDr. Martin Svatoš
Jiří K.
Dobrý den, je možné využít mediátora i v případě, že o sporu už rozhodoval soud a jedna ze stran se proti rozsudku první instance odvolala? Mohou se případnou dohodou v mezidobí vyhnout obě strany dalšímu soudnímu jednání u vyšší instance? jak se pak dohoda oznámí a vyřeší se soudem, aby k ní přihlédl? a kdo potom platí náklady prvního soudního líčení? děkuji za odpověď.
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. I v takovém případě lze dosáhnout dohody formou mediace. Mediační dohoda je pak učiněna vykonatelnou formou soudního smíru. K nákladům mediátora viz výše.
JUDr. Martin Svatoš
Robin
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak je zajištěna nezávislost meditora na obou stranách sporu?
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Nezávislost mediátora je jedním ze základních požadavků na spravedlnost procesu. Z tohoto důvodu mediátor musí zůstat nestranný a nezávislý na všech stranách. Pokud by jedna ze stran nabyla dojmu, že tomu tak není, je to důvod pro ukončení mediace. Takové jednání by bylo i v rozporu s mediačním zákonem a jako takové postižitelné. Pokud se týká záruk, nejlepší je dobrá a rozvážná volba mediátora. Skutečný profesionál nikdy neohrozí svoji pověst tím, že by toto základní pravidlo porušil. Navíc jakýkoliv výstup z mediace je v rukou stran, takže bez jejich souhlasu k uzavření dohody o mediaci nedojde. To lze považovat za další pojistku.
JUDr. Martin Svatoš
jural
Presvedcte me, ze to cele neni jen dalsi zpusob, jak zajistit praci parvnikum, kteri nemaji do ceho pichnout. Vzdyt jen advokatu je v CR 14 tisic! Co delaji?! Kde jsou ty casy, kdy i obcanske spory nemohly byt rozhodovany samosoudcem, ale cimsi jako senatem. Ne jak dnes, kdy staci soudni urednik jednajici podle elektronicke zaloby. Jiste, formalne je takto zajistena spravedlnost, ale formalni spravedlnost a spravedlnost neni to same. Cili urychleni a zjednoduseni procesu formalni spravedlnosti vede podle meho nazoru k vetsi nespravedlnosti a hlavne k ziveni naprosto zbytecneho mnozstvi pravniku.
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Mediátoři jsou soukromé osoby, které podnikají vlastním jménem a na vlastní odpovědnost, takže žádné veřejné peníze nepřijímají. Naopak je prokázáno, že jejich činnost veřejné peníze šetří - pokud se strany dohodnou, nemusí k soudu a tím se šetří na veřejných nákladech. Tímto směrem se kupříkladu ve Velké Británi podle výzkumu centra CEDR ušetří okolo 2 miliard liber. Domnívám se, že v takovém případě se o příživníky rozhodně nejedná, ale samozřejmě respektuji Váš názor.
JUDr. Martin Svatoš
radek
Co všechno by měl mediátor umět? Nemyslím formální požadavky, ale spíše ty ostatní (soft skills). Předpokládám, že kromě znalosti práva je potřeba i něco jiného. Dá se to (někde) naučit? díky
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Dobrá znalost práva je podle mého názoru nutnou podmínkou kvalitního mediátora (tím ovšem nemyslím nutnost formálního titulu z právnické fakulty). Dále by měl mediátor mít znalosti z psychologie, zejména z oblasti psychologie konfliktu. Samozřejmě by měl ovládat základy rétoriky, řeči těla a dalších oborů, ale zejména by se měl vyznat v lidech a umět s nimi dobře jednat. S tím souvisí i nutnost zkušeností, a to pokud možno ze zahraničí, tj. ze zemí, kde je mediace hojně využívána.
JUDr. Martin Svatoš
anonym
Takže mě může místo soudu rozvést mediátor? Ano?
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Nikoliv, mediátor Vás rozvést nemůže. To je výhradní pravomoc soudu. V mediaci je naopak možné dohodnout například vypořádání majetku.
JUDr. Martin Svatoš
františka
Jak jsou nároční zkoušky mediatora a kde se na ně nejlépe připravit.Vyřeší mediátor i spor mezi velkou firmou a malým živnostníkem.Velká firma má na drahé právníky.
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Ke zkouškám zapsaného mediátora viz výše. Jedná se skutečně o náročné zkoušky, k nimž je třeba patřičná teoretická i praktická průprava, nejlépe pod vedením zkušeného zapsaného mediátora. Spor mezi živnostníkem a velkou firmou samozřejmě vyřešit jde, pokud se strany dohodnou na mediaci. Účast právníků v mediaci může a nemusí být nutná - záleží vždy na okolnostech. Každopádně vzhledem k tomu, že strany jsou v mediaci spíše partnery než protivníky, rozdíl v ekonomické síle se do jisté míry stírá. Děkuji za Vaše dotazy a přeji krásný den Martin Svatoš
JUDr. Martin Svatoš