Žebříček nejbohatších Čechů vede s velkým náskokem majitel finanční skupiny PPF Petr Kellner. Jeho majetek odhaduje magazín Forbes na 208 miliard korun. Na druhé příčce ho s obrovským odstupem a majetkem 40 miliard korun následuje Andrej Babiš, který ovládá zemědělský a potravinářský gigant Agrofert. 

Na bronzové příčce nejbohatších lidí v Česku je už s mnohem menší ztrátou na Babiše Radovan Vítek, majitel realitní skupiny CPI. Čtvrtý je vlastník těžební společnosti Czech Coal Pavel Tykač. Zdeněk Bakala kvůli poklesu akcií těžební NWR klesl z třetího na páté místo, šestý je Karel Komárek, který vlastní investiční skupinu KKCG. S odhadovaným majetkem 4,5 miliardy korun ukončuje žebříček zakladatel Alzy Aleš Zavoral.

Vyplývá to z oficiálního žebříčku magazínu Forbes.

První šestice nejbohatších Čechů spadá do kategorie dolarových miliardářů. Pokud si svůj majetek udrží do konce roku, objeví se na seznamu nejbohatších lidí světa. Česko by tak mělo v globálním žebříčku dolarových miliardářů větší zastoupení než kterákoli jiná země ze střední Evropy (Polsko má zatím čtyři příčky).

Kellner byl v posledním žebříčku nejbohatších lidí na světě na 106. místě.


25 nejbohatších lidí Česka

 

1. Petr Kellner, PPF 208,0
2. Andrej Babiš, Agrofert 40,0
3. Radovan Vítek, CPI 38,8
4. Pavel Tykač, Czech Coal 33,0
5. Zdeněk Bakala, BXR 26,9
6. Karel Komárek, KKCG 20,0
7. Marek Dospiva, Penta 12,5
8. Jaroslav Haščák, Penta 12,5
9. Jiří Šmejc, Home Credit 11,9
10. Tomáš Chrenek, Moravia Steel 11,5
11. Jiří Šimáně, Unimex 11,3
12. Martin Kúšik, Penta 10,9
13. Ivo Lukačovič, Seznam.cz 9,5
14. Jan Světlík, Vítkovice Holding 8,2
15. Daniel Křetínský, EPH 7,9
16. Jaromír Šmejkal, Unimex 7,5
17. Jaromír Tesař, Energo - Pro 6,8
18. Eduard Kučera, Avast 6,6
19. Pavel Baudiš, Avast 6,6
20. Patrik Tkáč, J&T 6,3
21. Dušan Kunovský, Central Group 6,0
22. Jitka Komárková, Bonatrans 5,7
23. František Štěpánek, Sokolovská uhelná 5,4
24. Jan Dienstl, Litvínovská uhelná 4,7
25. Aleš Zavoral, Alza 4,5
  CELKEM 522,9


Mezi 25 nejbohatšími Čechy je jediná žena, Jitka Komárková, která zastupuje část impéria rodiny Komárkových - společnost Bonatrans.

Základem žebříčku je ocenění firem, které lidé v žebříčku ovládají, a to podle standardních postupů, jakými se firmy oceňují v investičním bankovnictví. Mělo by jít o cenu, za jakou by lidé v žebříčku mohli reálně své firmy prodat, údaje jsou očištěné od cizích závazků a dluhů. Čísla uvedená v žebříčku jsou tedy čistým majetkem, který na jednotlivé lidi připadá. 

Výsledky ukazují, jak výraznou roli hraje v české ekonomice průmysl (Agrofert, Czech Coal, NWR, Moravia Steel, Vítkovice...). Velké zastoupení mají finanční služby (PPF, Home Credit, J&T) a sektor informačních technologií (Seznam, Avast, Alza).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru