Za čtyřicet let má být možné vytvořit funkční počítačovou kopii lidského mozku. Důsledky by byly ohromující: takový klon našeho vědomí by byl prakticky nesmrtelný, mohl by se dále rozvíjet a množit se. Šlo by o krok k tomu, aby člověk předal civilizační štafetu strojům. To, co zní dnes jako sci-fi, je prognóza amerického vynálezce Raye Kurzweila, uznávaného experta na umělou inteligenci a nové technologie a technického ředitele internetové společnosti Google.

Prvním předpokladem pro splnění jeho vize je výkonný počítač. Ten by s ohledem na rychlý vývoj neměl být problémem. „Pokud vezmeme nejnižší odhad počtu výpočtů potřebných k simulaci lidského mozku, dojdeme maximálně k deseti biliardám operací za sekundu. Když budeme počítat s tímto číslem, můžeme si takový stroj dovolit v roce 2020 za tisíc dolarů a v roce 2030 už jen za dolar,“ řekl Kurzweil tvůrcům naučného televizního seriálu Kosmos.

Jak ale převést lidské vědomí do počítačových obvodů? Kurzweil spoléhá na pokračující miniaturizaci přístrojů. „Počítač brzy bude schopen dostat se mi do mozku, pravděpodobně pomocí nanobotů o velikosti krevních buněk v mém oběhu. Budou vyslány kapilárami, naskenují každý neuron a nasbírají o mně veškeré informace, všechny neurotransmittery, koncentrace iontů a mezineuronové spoje a všechny detaily, díky kterým jsem to já,“ tvrdí.

Vždy si také zakládal na tom, že jeho předpovědi týkající se počítačů vycházejí. „Myslím, že to bude proveditelné. Nějakou dobu to ještě potrvá, možná 40 let. Ale jednou budeme schopni nahrát jednotlivé detaily a vytvořit znovu každého člověka,“ zdůraznil Kurzweil. Vědomí přenesené do křemíku by „běžným“ lidem nemuselo konkurovat. Mohlo by si to namířit do vesmíru, k cizím hvězdám.

 


 

obalka ekonom 172013- USA a EU chtějí investovat miliardy do výzkumu umělého mozku. Co je k tomu vede?


- V čem pomůže pacientům s neurologickými onemocněními?


- A proč není nahrazování poškozených částí mozku implantáty sci-fi?


Chcete znát odpovědi na tyto otázky? Přečtěte si velké téma Umělý mozek spustí revoluci v medicíně, které najdete v novém čísle týdeníku Ekonom (17/2013)

 

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru