Co je Alter eko?
Renomovaní čeští ekonomové v rolích moderátorů a jejich exkluzivní hosté diskutující o aktuálním ekonomickém dění v České republice i ve světě. To je pořad Alter eko, se kterým se můžete pravidelně setkávat i na stránkách týdeníku Ekonom.

Jak reagují lidé, kteří přijdou o práci?

Vše je dílo stresu. Může být malý, nebo velký, ale vždy na člověka působí. Možná někdo jen očekává, že o práci přijde, pak je ten stres dlouhodobý a ve výsledku stejný, jako když o zaměstnání přijde ze dne na den. Stresová reakce je u každého člověka stejná, mozek nerozlišuje, čím byl způsoben. V jeho první somatické fázi se do těla najednou ve větší míře dostanou látky jako renin, angiotenzin, adrenalin či noradrenalin. Stoupá hladina mastných kyselin. Dochází k tomu, že z povrchu těla se začne krev stahovat jakoby dovnitř. Protože původní stres byl programován na tělesné nebezpečí, na to, že nás někdo poraní.

Jedna věc je moment, kdy o práci přijdu, druhá pak to různě dlouhé období bez práce. Jak to na člověka působí?

U někoho po kratší době - po několika dnech, u někoho až po měsíci nastupují další specifické příznaky. Člověk prožívá úzkost, i když si to třeba nechce přiznat. Cítí se unavený, tak si lehne, ale nemůže usnout. Tak leží, převaluje se, kouká na hodiny, a to je taky nesmírně vyčerpávající. Nebo je to obráceně. Usne a probudí se ve dvě hodiny v noci a už nemůže dál spát a teď se mu v hlavě odehrávají všechny ty katastrofické scénáře. Vedle toho se začínají objevovat i zdánlivě nevinné příznaky. Mění se koncentrace pozornosti. Člověk začne dělat chyby. Začíná si špatně vybavovat věci. Zkrátka, jako by ten organismus začal zlobit.


Uvědomují si lidé vůbec, že tento stav je důsledkem té jejich nezaměstnanosti?

Jak kdo. Jsou lidé, kteří si to dokážou srovnat, ale ta příčina může zůstat i ukrytá. Postižený přijde třeba s bolestmi žaludku, a ono to vypadá na žaludeční vředy. Někdo je zase kardiovaskulární typ, tak pak začne mít bolesti u srdce a třeba i skončí s infarktem.

Jak na nezaměstnanost reaguje mladá generace, generace střední a senioři?

Mezi tím jsou zásadní rozdíly. Nezaměstnanost, která postihuje mladé lidi po skončení školy, je velmi zhoubná, protože oni pak nezískají pracovní návyky. Oni si zvyknou na to, že mají nějakou rentu.


Přicházejí k vám i tito lidé?

Ne. Oni tak ten život začínají a pro ně je to do určité míry schéma, které znají ve svém okolí. Naopak nejvíce to dopadá na střední generaci, která má ještě rodinu, hypotéku...

... a patnáct let do důchodu...

...ano a do důchodu daleko. A teď vědí, že se musí za každou cenu udržet. To akcentuje ty úzkostné stavy.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru