Manažerem roku 2012 se stal generální ředitel a předseda představenstva Vítkovice Holding Jan Světlík. Vítěze ankety 20. ročníku soutěže, kterou pořádá Manažerský svazový fond, vybrala komise z 86 finalistů. Manažerkou roku byla zvolena ředitelka a majitelka společnosti Abydos Olga Kupec.

Titulem vynikající manažer střední firmy byl oceněn předseda představenstva společnosti Tescan Jaroslav Klíma. Vynikajícím manažerem malé firmy je jednatel a předseda představenstva DC Vision Libor Witassek. Titul Mladý manažerský talent získal ředitel a místopředseda představenstva výrobního družstva Dřevojas Svitavy Petr Blažek. Do Síně slávy byli uvedeni manažerští matadoři Rudolf Černý, Vladimír Feix a Jan Wiesner.

Zeman doporučil anticenu

Prezident Miloš Zeman po vyhlášení výsledků řekl, že v kritériích soutěže by měl být větší důraz na délku úspěšné kariéry kandidáta. Občas se totiž podle něj vyskytli manažeři, kteří byli podnikatelskou bublinou, jež krátce poté splaskla. Jako příklad uvedl zakladatele Harvardských fondů Viktora Koženého. "Při udělování těchto cen by měl být větší důraz kladen na dlouhodobost kariéry manažera. Jsem rád, že tuto cenu dostal právě Jan Světlík," dodal.

Zeman také doporučil organizátorům soutěže, aby v příštím ročníku vyhlásili takzvanou anticenu pro nejhorší podnikatele a do ní nominovali antimanažery. "Myslím, že příkladů by se našlo dost. Opencard, sKarta, elektronická zdravotní knížka nebo projekt, kde čeština nachází oba své významy, tedy tunel Blanka. Obávám se, že většina těchto antimanažerů by pocházela právě z veřejné sféry, nikoliv ze soukromé," podotkl Zeman.

Světlík vystudoval v roce 1982 na VŠB v Ostravě obor tváření kovů. Nastoupil do Vítkovických železáren a strojíren jako kovář – lisař a firmě zůstal věrný. Prošel v ní řadou funkcí. Při privatizaci v roce 1998 skončila ve Vítkovicích po 162 letech výroba surového železa. V roce 1999 koupil Světlík vítkovickou Lahvárnu, stal se jejím generálním ředitelem a předsedou představenstva. Generálním ředitelem a předsedou představenstva Vítkovice Holding a řady jejich dceřiných společností je od roku 2003.

Soutěž Manažer roku si bere za cíl objektivně a nezávisle vybrat a zviditelnit nejlepší lídry českého managementu, špičky ve svém oboru, významné osobnosti, jejichž metody jsou přínosem nejen pro rozvoj firem a ekonomiky i společnosti. Účastníci soutěže nejsou hodnoceni jen papírově, tedy podle čísel a výsledků na přihlášce, ale uvedená fakta prověřuje odborná hodnotitelská komise v praxi, a to i formou manažerského auditu přímo na pracovišti.

Projekt Manažera roku vyhlašují Svaz průmyslu a dopravy ČR, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR a Česká manažerská asociace. Jeho hlavním cílem je ocenit vynikající manažerské osobnosti jako příklad pro ostatní. Za dobu existence soutěže do finále postoupilo 1198 manažerů a manažerek. Byli mezi nimi například Lubomír Stoklásek z Agrostroje Pelhřimov, Eva Syková z Akademie věd ČR, Senta Čermáková z Hewlett Packard, Zbyněk Frolík z Linetu, Jan Mühlfeit z Microsoftu či Štěpán Popovič z Glaverbel Czech.

Výzva podnikatelů

Finalisté a vyhlašovatelé soutěže Manažer roku také vydali výzvu ke společné nápravě řízení státní správy pod názvem "Zahajme celonárodní odbornou debatu, prosaďme kvalitu managementu soukromé sféry i do státní správy." Vyjadřují v ní mimo jiné silné znepokojení nad tím, že politické reprezentace nejsou schopny se dohodnout na jednotném postupu napříč politickým spektrem a společně nastartovat dlouhodobé změny. Pro nápravu současného stavu podle nich chybí dlouhodobější vize a hodnoty, které by byly vodítkem při rozhodování o důležitých parametrech podmínek podnikání.

"Chceme jasný směr vývoje země, který bude politiky akceptován a naplňován. Chceme jasná, kontrolovatelná, pragmatická rozhodnutí. Chceme odpovědnost v jednání politiků. Chceme personálně stabilizovanou a transparentní rozhodovací a výkonnou strukturu státu disponující manažerskými kvalitami. Chceme, aby legislativa nebyla jako kolotoč paragrafů, které mnohdy nevycházejí ze znalosti dopadů na hospodářství. Vyzýváme ke společnému úsilí k nápravě řízení státní správy. Zahajme celonárodní odbornou debatu," stojí mimo jiné ve výzvě podnikatelů.