Americký Senát ve středu odmítl návrh zákona o prověrkách zájemců o nákup zbraní. Pro návrh hlasovalo 54 senátorů ze 100, potřeba však bylo nejméně 60 hlasů.

Snaha prezidenta Baracka Obamy o přísnější regulaci prodeje tak prozatím skončila neúspěchem. Iniciativa o omezení prodeje zbraní byla motivovaná prosincovým masakrem v základní škole v Newtownu.

Obama v projevu po hlasování prohlásil, že Washington zažil kvůli rozhodnutí Senátu "ostudný den".

Senát přitom hlasoval o kompromisní variantě zákona, kterou dojednali zástupci republikánského i demokratického tábora. Návrh počítal s řadou překážek, které chtěli zákonodárci postavit do cesty dosud jen obtížně kontrolovatelnému šíření střelných zbraní.

Stanovoval mimo jiné nutnost osobní identifikace při nákupu ručních zbraní, zpřísnění postihu za nelegální prodej a zvýšení výdajů na zajištění bezpečnosti ve školách.

V horní komoře Kongresu se k republikánům hlasujícím proti přidalo i několik demokratických senátorů reprezentujících státy, v nichž má zbraňová lobby silný vliv. Demokraté přitom mají v Senátu těsnou většinu.

"Nenašly se žádné srozumitelné argumenty, proč bychom to neudělali. Kleslo to na úroveň politiky," komentoval prezident neúspěšný pokus o zpřísnění podmínek prodeje zbraní. V Bílém domě byl v tu chvíli obklopen příbuznými obětí střelby z Newtownu ve státě Connecticut. Menšina senátorů podle Obamy rozhodla, že "nestojí za to chránit americké děti".

Zpřísnění zákonů si prezident vytyčil jako jednu z priorit svého druhého funkčního období. Příslušnou kampaň zahájil po prosincové tragédii v newtownské základní škole, kde ozbrojený útočník postřílel 20 dětí a šest dospělých. Obama si po masakru kladl za cíl ještě mnohem přísnější omezení, než předpokládal dnes zamítnutý návrh. "Dnes to byl dost ostudný den pro Washington, ale tahle snaha ještě nekončí," prohlásil Obama.

Související