Syrský prezident Bašár Asad vyhlásil další všeobecnou amnestii. Podle středeční zprávy syrské televize se vztahuje na "zločiny spáchané před 16. dubnem 2013".

Od začátku syrského povstání je to třetí Asadova amnestie a zatím není jasné, kolika lidí se bude týkat. Asad ji vyhlásil u příležitosti oslav nezávislosti, které připadnou na středu.

Prezidentský dekret mimo jiné nahrazuje tresty smrti na doživotní nucené práce a zkracuje na čtvrtinu tresty těm, kdo byli odsouzeni za působení v teroristických organizacích.

Milost se ale netýká osob usvědčených z pašeráctví a z užívání drog ani těch, kdo odmítli nastoupit ke službě v armádě. Z amnestie jsou také vyjmuty osoby hledané syrskou nebo mezinárodní justicí, pokud se samy nepřihlásí.

Lidé, kteří jsou nezákonně ozbrojeni, budou omilostněni v případě, že zbraň do 30 dní odevzdají; amnestie se týká i dezertérů, jestliže se přihlásí.

Ministr spravedlnosti Nadžím Ahmad řekl, že amnestie má pomoci usmířit Syřany. "Týká se většiny zločiny na nejrůznějších úrovních," řekl.

Sýrie si ve středu připomene události roku 1946, kdy ze země odešli poslední francouzští vojáci; 17. duben 1946 je považován za začátek nezávislosti, která byla formálně vyhlášena roku 1941. Asad by měl u příležitosti svátku přednést projev.

 

Opozice dnešní amnestii označila za bezcennou, protože se nebude týkat politických vězňů. Těch je údajně 160.000, přičemž jsou mezi nimi i ženy a děti.

Syrská revoluce trvá přes dva roky a zahynulo při ní na 70.000 lidí. Asad od začátku protestů vyhlásil kromě té dnešní už dvě všeobecné amnestie. První loni v lednu a druhou v říjnu. Tehdy z ní ale vyloučil teroristy, což je termín syrské vlády pro opozici.